spolu s policajtmi a služobnými psami. Hoci to môže poctivo podnikajúcich živnostníkov zaraziť, umožňuje to zákon o nelegálnej práci. Takýmto spôsobom sa kontrolóri snažia predchádzať fyzickému napadnutiu, alebo úteku „načierno" zamestnávaných ľudí z prevádzok. Spôsobom, pripomínajúcim policajnú raziu, sú pobúrení majitelia brzotínskej firmy.
Jej pracovníci zažili tento druh kontroly v stredu podvečer, keď už konatelia firmy na pracovisku neboli. Pracovníci z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) spolu s policajtmi a psami vošli do areálu firmy, do výrobnej haly a zamestnancov legitimovali. Treba dodať, že kontrola nezistila ani jedného „načierno" pracujúceho človeka.
"My sme na kontroly zvyknutí, nás kontroluje 12 inštitúcií, lebo sme chemicko-továrenská firma. Vieme, čo im máme predložiť, ako sa k nim správať. Takú istú kontrolu sme mali v prevádzke vlani v Banskej Bystrici, kde máme závod. Prišli pracovníčky z úradu práce a inšpektorátu práce, vypýtali si vedúceho a požiadali zatvoriť vchody s tým, že prišli vykonať kontrolu čiernej práce. Nech sa páči, povedal som. Skontrolovali a odišli. My sme si vedomí, že treba kontrolovať, inak sa čierna práca neodhalí. Ale nie takto, ako keby sme páchali ekonomickú kriminalitu! Veď my zamestnávame 31 ľudí, spolupracujeme s renomovanými zahraničnými firmami. Akú dôveru v nich vzbudíme, keď sa dozvedia, že k nám chodia kontroly s policajtmi?!" rozhorčil sa konateľ firmy Jozef Sarvaš.
Obáva sa najmä zbytočného „cirkusu", ktorý kontrola s negatívnym výsledkom vyvolala. Konatelia sa cítia ukrivdení a poškodení, lebo sú presvedčení, že kontrola na spôsob razie vôbec nezodpovedala spôsobu ich podnikania a zamestnávania ľudí. Uvažujú dokonca o sťažnosti na neadekvátny postup kontroly. "Ak toto je podpora zamestnanosti... Máme pocit, že toto poškodilo naše dobré meno," dodáva J. Sarvaš.
Aký postup umožňuje legislatíva
Rožňavskí pracovníci ÚPSVaR sa podľa riaditeľky Dany Lackovej musia chrániť policajtmi. Ako povedala, neraz boli kontrolóri fyzicky napadnutí, alebo im nelegálne pracujúci vyskakovali z okien a bočných vchodov.
"Práve kvôli tomu využívame zákonnú možnosť policajnej pomoci. Viem, že sa to podnikateľom nepáči. Kontroly vykonávame aj na základe anonymných oznámení a ja vopred nemám možnosť posúdiť, nakoľko sú informácie od nich pravdivé. Podľa zákona môžeme vstúpiť aj na súkromný pozemok a do prevádzok. V rámci prevencie, ak by sme najprv hľadali majiteľa, potencionálni 'načierno' pracujúci by mohli ujsť."
Kontrolór sa má preukázať dokladom, takzvaným poverením o vykonaní kontroly a nie preukazom. "Keď legitimuje pracovníkov firmy, na overenie používa notebook s online spojením na Sociálnu poisťovňu. Nepotrebuje teda konfrontovať stav zamestnancov s dokladmi od zamestnávateľa. Jemu posielame výsledky kontroly čo najrýchlejšie".
Takýto spôsob kontroly umožňuje legislatíva. Podľa D. Lackovej však môžu podnikatelia, napriek počiatočným negatívnym pocitom, výsledky dokonca využiť vo svoj prospech. "Doklady o výsledkoch môžu použiť ako dôkaz o tom, že firma je dôveryhodná a ľudí zamestnáva len legálne," hovorí.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.