sa takto strieda šesť až osem ľudí, aby dohliadali na bezpečný prechod detí do školy. Je to jedno z opatrení, po ktorých siahla obec v snahe eliminovať riziko kolízií chodcov s autami.
"Máme smolu, našu obec delí na polovicu štátna cesta prvej triedy, hustota premávky je veľmi silná a z jednej strany cesty na druhú je problém prejsť. Jazdí tu veľa kamiónov, ale aj osobných áut a nie všetci dodržiavajú stanovenú rýchlosť," vysvetlil starosta obce Jozef Majerčák (na snímke). Na jednej strane obce sú okrem domov napríklad škola, cintorín, služby a drobné prevádzky, na druhej zas kostol, obecný úrad, obchody. Hoci sú priechody pre chodcov riadne vyznačené, dostať sa na druhú stranu cesty nie je jednoduché.
"Niekedy tu stojím aj desať minút, nikomu z vodičov ani nenapadne zastaviť. Ak sa ponáhľam na autobus, musím občas aj risknúť a prebiehať pomedzi autá," priznáva Huncovčanka, ktorá na vodičov, jazdiacich cez obec prirýchlo, nemá dobrého slova.
Zopár vážnych nehôd donútilo aj obec uvažovať nad riešením. Už dvaja chodci doplatili v obci na zrážku s rýchloidúcim autom, vlani tri vážne dopravné nehody znovu upozornili na krízovú situáciu. "My každoročne investujeme nemalé peniaze do úpravy chodníkov pri ceste, to však veľmi nepomáha, lebo sú súbežné s cestou a ľudí to veľmi neochráni. Opakovane sme žiadali o obmedzenie rýchlosti v obci na štyridsiatku, ale neuspeli sme. Teraz sme vypracovali projekt dopravného značenia, vrátane senzora s radarovým snímačom," vymenoval opatrenia na zvýšenie bezpečnosti chodcov starosta.
Na spomínaný projekt potrebujú okolo pol milióna korún, žiadajú ich od ministerstva financií. Kým však Huncovčania zistia, či vôbec s projektom uspeli, rozhodli sa pomôcť si v rámci vlastných možností. Už vlani v spolupráci s miestnym komunitným centrom pomáhali strážiť priechody tri hodiny denne, najmä v čase, keď sa do školy presúvajú žiaci. Teraz obec v spolupráci so školou pristúpila k ďalšiemu kroku. Žiakov z prvého stupňa pri odchode zo školy sprevádzajú učiteľky.
"Toto opatrenie je účinné, odkedy ho uplatňujeme, nedošlo k nijakému úrazu ani k ublíženiu na zdraví," skonštatovala riaditeľka Základnej školy v Huncovciach Veronika Zummerová.
Ako potvrdila, predtým sa stávalo, že sa spolužiaci pri odchode zo školy bili, prípadne robili škody v záhradách. Pod dozorom učiteľov sa disciplína výrazne zlepšila. "Okrem toho, že učitelia vštepujú žiakom aj zásady bezpečného pohybu pri ceste, dokážu tento spoločný čas využiť aj na pokračovanie výchovno-vzdelávacieho procesu," dodala riaditeľka.
Huncovčania tvrdia, že si už nevedia rady s dopravnou situáciou na ceste. Dúfajú, že im ju vyrieši preložka cesty kvôli diaľnici. Zatiaľ sa však musia spoliehať na vlastné riešenia. "Keď tu naši ľudia stoja vo výstražných vestách, predsa len vodiči spomalia, niektorí dokonca aj dajú prednosť chodcom," dodáva obyvateľka obce.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.