navštívia políciu, prepadnutie vymyslia, alebo ide o iný trestný čin, napríklad krádež na osobe.
Ako vyplýva z rozhovoru s pplk. JUDr. Jaroslavom Dulíkom z Úradu justičnej a kriminálnej polície PZ v Spišskej Novej Vsi, priemerne každá piata lúpež je vymyslená. Prím hrajú muži, ktorí peniaze prepijú, či minú pri výherných automatoch a potrebujú prísť domov s dôveryhodnou historkou. „Muži z obáv, ako ich počínanie prijmú v rodine, prídu na políciu ohlásiť lúpežné prepadnutie. Okamžite však zistíme, že rozprávanie dotyčného má poriadne medzery. Každý, kto má v pláne prísť na políciu s vymyslenou historkou riskuje, že bude obvinený z trestného činu krivej výpovede či krivého obvinenia," upozornil J. Dulík.
Policajné zápisnice sú plné príbehov, ktoré vyvolávajú aj úsmev na tvári. Tak napríklad predčasom sa na policajtov obrátil Novovešťan, ktorý tvrdil, že cestou domov ho skupina páchateľov vtiahla do auta, obrala ho o všetky peniaze a na dôvažok nasilu doňho vliali fľašu alkoholu, aby nemohol vypovedať na polícii.
Druhý tiež zaujímavý prípad mal trocha iný scenár. „S tvrdením, že ho prepadli dvaja muži, prišiel k nám iný Novovešťan. Sprvu jeho rozprávanie pôsobilo vierohodne, pretože na tvári mal stopy akoby po bitke. Muž nám tvrdil, že vo vrecku bundy v obálke mal 8 až 10-tisíc korún. Spoza stromu vraj vyskočili dvaja muži, zbili ho a okradli," popísal J. Dulík. Rozuzlenie bolo viac ako zaujímavé. Policajti pri dotyčnom strome našli obálku s peniazmi a nakoniec vyšlo najavo, že alkoholom potužený muž narazil do stromu, pričom stratil peniaze. Nepamätal si na to a ako povedal, potreboval nejaké potvrdenie pre svoju manželku.
Lúpeže si však nevymýšľajú iba muži, ktorí sa boja svojich manželiek. Policajti riešili aj prípad, keď si predavačka chcela celú tržbu nechať pre seba a vymyslela si lúpežné prepadnutie. Krivo sa snažia obviniť napríklad aj príbuzní, ktorí majú medzi sebou konflikty, či zákazníci pohostinných zariadení hlavne v čase výplat či vyplácania sociálnych dávok. Za krivú výpoveď a krivé obvinenie hrozí trest odňatia slobody od jedného do piatich rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.