ktorú doručili na mestský úrad a zvolali protestné zhromaždenie. Ich tretím krokom bola účasť na rokovaní mestského zastupiteľstva 30. januára. Dosiahli, že bod o rekonštrukcii poslanci stiahli z rokovania s tým, že záležitosť opätovne prerokujú a riešenie problému predložia na zastupiteľstvo.
"Nechceme územie Pod Táborom preťažovať, ale mesto zatiaľ iné riešenie nemá. Nemáme neprispôsobivých kde vysťahovať. Mesto sa musí postarať aj o týchto obyvateľov Prešova," uviedol po rokovaní vedenia mesta primátor Milan Benč: "Dvadsaťštyri dožívajúcich unimobuniek Pod Táborom nahradíme novými. Máme možnosť ich kúpiť za lacné peniaze. Obyvatelia ulice Pod Táborom sú síce proti, ale my musíme vytvoriť v azylovom dome taký režim, aby sme problémy eliminovali." Riešením by malo byť oplotenie azylového domu a jeho stráženie
bezpečnostnou službou. Mesto to bude stáť 1,5 milióna korún.
Primátor dodal, že celý problém sa v zmysle návrhu poslanca Stanislava Kahanca bude riešiť komplexne. Na rokovanie zastupiteľstva v máji pripravia konkrétny materiál: "V prvom rade sa v ňom musia zadefinovať neprispôsobiví ľudia. Skrátka, kto je to, a koľko ich je." Dôležité bude, aby sa mestské zastupiteľstvo dohodlo na lokalitách pre neprispôsobivých. Vo všetkých lokalitách mesta sú totiž obyvatelia proti tomu, aby sa neprispôsobiví ubytovali práve u nich.
Kvôli tomu, aby si mesto urobilo obraz, v akom stave je krízové bývanie, spustilo v uplynulých dňoch kontrolu v nájomných bytov.
Kontrolovali problémové lokality ako Stará Tehelňa, Čapajevova, Tarasa Ševčenka a Nižná Šebastová. Ešte treba skontrolovať ulicu Pod Hrádkom. "V poslaneckom zbore je dohoda, že každá mestská časť si bude sama riešiť neplatičov a neprispôsobivých," uviedol primátor. Poslanci nesúhlasia, aby sa takíto občania presúvali z jednej mestskej časti do druhej: "Preto sa nedajú premiestniť ľudia z Pod Tábora do Starej Tehelne."
Podľa tejto filozofie, ak by sa na Starej Tehelni po kontrole našli nejaké opustené byty, dal by sa nimi riešiť problém Čapajevovej ulice. Sú totiž v tej istej časti mesta: "Potom sa zlé, nehygienické domy na Čapajevovej budú dať zbúrať a vyčistené pozemky ponúknuť na predaj," dodal primátor.
Vrátil sa aj ku genéze celého problému: "Najprv mali byť neprispôsobiví umiestnení za ZVL, istá skupina poslancov sa však postavila proti. Na rad prišla Stará Tehelňa. Zastupiteľstvom potom prešiel problémový drahý predaj pozemkov na nej. Kúpilo sa 6 hektárov pozemkov po 388 korún za meter štvorcový. Mesto to stálo desiatky miliónov korún. Problém s neprispôsobivými občanmi v meste však Stará Tehelňa nevyriešila. Neviem, či tento problém bude vôbec doriešený v tomto volebnom období."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.