väčších miest aj zahraničia a starostovi Sergejovi Vasilenkovi (na snímke) ostáva len dúfať, že sa do Hrabovčíka vrátia a založia si rodiny. Klesajúca demografická krivka spôsobila, že už v roku 1997 tamojšiu základnú školu vyradili zo siete. Z Hrabovčíka teda denne dochádza do škôl v Mestisku, alebo vo Svidníku zhruba 80 detí. Materská škola však stále funguje. Momentálne ju navštevuje 15 škôlkarov a podľa starostu je predpoklad, že minimálne niekoľko nasledujúcich rokov ich bude viac. Prevádzka je síce nákladná, ale kuchyňu využívajú aj pre starších a osamelých spoluobčanov. Mimo víkendov im z tejto kuchyne každý deň dodávajú obedy za 49 korún.
V dedine sú dva obchody, pohostinstvo a dve funkčné firmy. Niekdajší kameňolom zanikol už v 70. rokoch, hoci vrty potvrdili, že sa v ňom dá stále ťažiť. Obec prevádzkovala aj skládku tuhého komunálneho odpadu a aj preto obyvatelia platili za likvidáciu len 80 korún. To sa čoskoro zmení. Jej životnosť totiž končí tento rok. Istou výhodou pre dedinčanov by mohol byť ovocný sad na obecných a cirkevných pozemkoch, ale ako vraví starosta, nemá gazdu. Stromy už majú vyše 40 rokov a už tak dobre nerodia. Ľudia zvyknú plody pooberať niekedy aj skôr, ako sú zrelé. Na niekdajší nápad, že si postavia obecnú pálenicu, obyvatelia už zabudli. Podobne je to aj s maštaľami bývalého družstva. "Všetko sa tam ničí. Uvítali by sme, keby sa našiel súkromný chovateľ, ktorý by to prevádzkoval, alebo keby si to prenajala nejaká firma na výrobné účely," mieni S. Vasilenko.
Rozpočet obce pri spomínanom množstve obyvateľstva je iste nízky, preto nás zaujímalo, či v poslednom roku aj investovali. "Minulý rok sme zrekonštruovali kultúrny dom a tento rok dokončíme dom smútku. Musíme stavať postupne, len z rozpočtu a bez úveru. Nevyrábame si zbytočné dlhy," reaguje na našu otázku S. Vasilenko. Dedina síce potrebuje aj iné investície. Napríklad do kanalizácie, či čistiarne odpadových vôd. Dom smútku však uprednostnili z prozaických dôvodov. Občania si to tak želali. "Sú mesiace, kedy je zosnulých viac a pre rodiny nie je príjemné, keď sa musia pohreby konať vo Svidníku," dodáva.
Napriek stratégii malých krokov má dedina popri banánoch, ktoré dozrievajú na strome umiestnenom v kancelárii starostu aj svoju atrakciu. Protipožiarnu vodnú nádrž. V zime je pre deti vhodným miestom na korčuľovanie. V lete je zas vyhľadávaným rybníkom, v ktorom chovajú kapry, amury a iné na chov nenáročné ryby. Podľa starostu sa nádrž stala aj miestnym rybníkom zhruba pred dvomi rokmi. V každom druhom dome už majú ľudia udice. V lete je v nedeľu v krčme prázdno. Chlapi sú pri vode. Za každý deň lovu vyberá obec poplatok 40 korún, ale každý rybár má povolené len dva úlovky. Z vyzbieraných peňazí potom nádrž zarybňujú. Dedinčania teda vedia tvrdo pracovať, ale aj oddychovať a zabávať sa. Aj teraz sa tešia na tradičný obecný ples, ktorý sa uskutoční už túto sobotu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.