získali povolenie na pokusné používanie chemického posypu v určených úsekoch, snažili sa túto šancu rozšíriť na celú oblasť Tatier. Žiadosti mesta Vysoké Tatry a Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja vyhovel Obvodný úrad životného prostredia až nedávno.
"Po dlhom snažení sme sa dočkali toho, že tatranské cesty budú môcť byť ošetrené aj inak, ako kamennou drvou. Tá poškodzovala vozidlá domácich i návštevníkov. Dúfam, že to prispeje nielen k bezpečnosti, ale aj k plynulosti cestnej premávky v celých Vysokých Tatrách," vyjadril sa prednosta tatranského mestského úradu Jozef Vilim.
Pôvodne Tatranci žiadali o súhlas na použitie klasického chloridu sodného, ten je totiž cenovo prístupnejší. Tento variant podporu nezískal a odporúčanie na pokusný posypový materiál znel - chlorid horečnatý. Ten zvýši náklady na údržbu tatranských ciest na 350-tisíc korún.
Súhlas, ktorým sa rozširuje využívanie ekologického chemického posypu na takmer celú oblasť Vysokých Tatier, vrátane miestnych komunikácií, má platnosť do konca apríla. Z povoleného chemického posypu sú však vylúčené úseky v pásmach ochrany vodných zdrojov. Solmag ako enviromentálne vhodný výrobok sa okrem doteraz povolených častí ciest bude môcť aplikovať aj v mestskej časti Starý Smokovec, v Tatranskej Lomnici a od odbočky na Štrbské Pleso po penzión Guide. Povolenie však platí len pre mimoriadne podmienky, teda kalamitné situácie II. a III. stupňa. Práve možnosť chemického zásahu má však komplikáciám na zimných cestách predísť.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.