jedna žena, ktorí cestovali zo zastávok na železničnej stanici, na Ulici Hlavnej, Duchnovičovej a 17. novembra prišli o osobné doklady, čipové karty, peňaženky a peniaze v hotovosti. Celkovú škodu pre poškodených vyčíslili na viac ako 11-tisíc korún.
Vilma Harčáriková z Prešova (na snímke) je dôchodkyňa. Hoci cestuje MHD iba zriedka, o krádežiach v autobusoch vie. „Zrejme vodiči často upozorňujú počas jazdy ľudí, aby si dávali pozor na kabelky a peňaženky. Mne osobne sa našťastie ešte nestalo, aby ma okradli. Môj syn však raz našiel v meste vyhodenú peňaženku s osobnými dokladmi," povedala nám pani Harčáriková.
Pred okradnutím sa chráni tým spôsobom, že pri nastupovaní do autobusu si dáva kabelku pred seba tak, aby na ňu videla. „Osobne som už viacerých cestujúcich upozornila a ochránila ich tak pred krádežou. Všimla som si, že zlodeji nastupujú ako poslední do preplneného autobusu a využívajú to, že je tlačenica," dodala V. Harčáriková.
Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Magdalény Fečovej sa polícii ťažko objasňujú vreckové krádeže v autobusoch MHD. Hoci okradnutí krádež ohlásia na polícii, často nevedia určiť, kde k nej došlo a kedy. Polícia upozorňuje občanov, aby si dávali pozor najmä na linkách idúcich zo Sídliska III na železničnú stanicu a opačne. Vreckári sa snažia svojim vzhľadom a úpravou nelíšiť od ostatných cestujúcich. „Akýkoľvek rozruch, drgnutie alebo podozrivý pohyb okolo si všímajte a buďte ostražitejší," vyzvala Fečová.
Podľa nej zlodeji s lupom vystupujú na najbližšej zastávke. Z peňaženky vyberú peniaze a potom ju aj s dokladmi zahodia. „V drvivej väčšine sú páchateľmi vreckových krádeží maloleté deti, tzv. vyučení vreckári. Tých polícia nemôže trestne stíhať pre nízky vek. Vec je potom uznesením odložená," dodala hovorkyňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.