je 1,2 násobok životného minima na člena rodiny. Okrem toho musí mať žiadateľ o byt trvalý pobyt v meste minimálne päť rokov pred podaním žiadosti a nesmie mať voči mestu žiadne dlhy. Tieto zmeny prináša nové všeobecne záväzné nariadenie o podmienkach prenajímania mestských bytov, ktoré včera schválili novoveskí poslanci. Platiť bude od začiatku marca.
"Musím konštatovať, že máme veľké nedoplatky na nájomnom," upozornila primátorka Anna Fedorová. Ich výška je 10 miliónov korún. Novým nariadením sa mesto chce vyhnúť prenajímaniu bytov osobám, ktoré nie sú schopné platiť nájomné.
Zároveň zaniká poradovník žiadateľov o byt. Nahradí ho miestny zoznam, do ktorého na mestskom úrade zaradia uchádzačov o byt po splnení spomínaných podmienok. „V prípade uvoľnenia bytu vyberie sociálno-zdravotná komisia spomedzi uchádzačov zo zoznamu a primátorka podpíše záväzné stanovisko k uzavretiu nájomnej zmluvy," informovala Mária Palušáková z mestského úradu.
Práve tento spôsob prideľovania bytov kritizoval poslanec Ľubomír Andrassy (Smer). „V konečnom dôsledku primátorka určuje, komu sa byt pridelí. Mali by sme prijať transparentnejší spôsob prideľovania. Mohli by sa sme sa poučiť napríklad z Prešova, kde sa o byty žrebuje," navrhol. Tento nápad nenašiel odozvu u ostatných poslancov, takže doterajší systém prideľovania bytov sa bude používať aj naďalej.
Pravdou je, že voľné nájomné byty mesto nemá. Posledné nájomné byty sa odovzdávali v roku 2001 v Panoráme. Ročne sa podľa M. Palušákovej pridelí 6 až 8 uvoľnených nájomných bytov. V súčasnosti je v zozname asi 80 žiadateľov o mestský byt. M. Palušáková predpokladá, že asi polovica z nich nespĺňa podmienku príjmu vo výške najmenej 1,2-násobku životného minima na člena rodiny.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.