Ako nám povedal, 60 percent jeho práce je komunikácia a riešenie rôznych problémov v rómskej komunite. Srnčík je takzvaným rómskym špecialistom. Ide o pilotný projekt, ktorý je v praxi približne rok. V rámci východného Slovenska pracuje takto spolu 18 jeho kolegov - policajtov. Samotný P. Srnčík má na starosti spolu 3-tisíc Rómov.
"Stále, keď mám službu, zájdem do rómskej osady v Bystranoch a v Žehre. Domáci ma už poznajú, hovoria mi dokonca, že som ich policajt či vajda. Obracajú sa na mňa, keď si nevedia poradiť pri vybavovaní cestovného pasu, občianskeho preukazu či vodičského preukazu. Určite to nie je tak, že to všetko za nich vybavím. Mojou úlohou je správne im poradiť," vysvetlil P. Srnčík.
Okrem toho v osadách musí riešiť drobné spory medzi príbuznými, susedmi, ale aj v rodinách. A veruže v časoch vyplácania sociálnych dávok je v tejto komunite čo riešiť. Ako však hovorí tento rómsky špecialista, hnev má u nich veľmi krátke trvanie. "Ako rýchlo sa pohádajú, tak rýchlo sa aj udobria. Na druhý deň najčastejšie spomínajú slovo prepáčiť," s úsmevom popisuje P. Srnčík. Jeho práca - to sú aj rozhovory o bežných problémoch a starostiach obyvateľov osád. Jeho zásadou je si s obyvateľmi netykať, aby si udržal potrebnú autoritu.
Dobrým smerom sa podľa slov P. Srnčíka vyvíja spolupráca v Bystranoch. V tejto osade sa dokonca podarilo vytvoriť z Rómov, ktorí sa tešia v osade autorite, dobrovoľných strážcov verejného poriadku. "Keď sú u nás bitky či nejaké krádeže, stále príde k nám a snaží sa to vyriešiť," povedal nám jeden z obyvateľov osady, Ján Šandor, na margo spomínaného špecialistu. Tento policajt si okrem toho veľmi pochvaľuje spoluprácu so staršími členmi komunity. "Je medzi nimi veľa šikovných ľudí, napríklad murárov. Títo Rómovia v minulosti pracovali, preto si vedia vážiť hodnoty," dodáva P. Srnčík.
U niektorých mladých ho veľmi nepríjemne zase prekvapila negramotnosť a slabá znalosť slovenského jazyka. "Mnohokrát musíme prizvať práve dobrovoľných strážcov, aby nám pomohli pri vzájomnej komunikácii," dopĺňa rómsky špecialista.
"Policajný zbor chce aj touto formou venovať väčšiu pozornosť rómskym komunitám. Prostredníctvom policajných špecialistov ich vo väčšej miere navštevovať a riešiť vzniknuté problémy. Takýto prístup by mal v čo najväčšej miere odstrániť bariéru nedôvery medzi políciou a Rómami," povedala o rozbehnutom projekte krajská policajná hovorkyňa z Košíc mjr. Jana Demjanovičová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.