súhlasiť. Snažíme sa preto jednať s riaditeľom krajskej pobočky poisťovne," uviedol za lekárov prvého kontaktu v Prešovskom kraji Miroslav Šveda, predseda výboru Sekcie všeobecných lekárov Regionálnej lekárskej komory v Prešove. V Prešovskom kraji je 297 všeobecných lekárov. S poisťovňou rokujú o zvýšení kapitácie na pacienta: „Snažíme sa nájsť riešenie, aby nedošlo k stavu, aby sa prešlo na nezmluvný vzťah."
Pripomíname, že zmluva lekárov prvého kontaktu so VšZP skončila 28. februára. Lekári by mali podpísať dodatok k zmluve, čo však vo väčšine prípadov neurobili. „Jednoducho nemáme platné zmluvy," skonštatoval Šveda. Budú pacienti VšZP teda za lekárske ošetrenie platiť? „Nezmluvný vzťah neznamená, že pacient musí platiť. Prechádza na neodkladnú starostlivosť. V tomto prípade lekár požiada poisťovňu o povolenie."
O čo teda všeobecným lekárom ide? Štatistickým úradom v Bratislave si dali vypracovať inflančný index od začiatku privatizácie v roku 1994 až po december 2005. Výsledkom je, že práca lekárov prvého kontaktu pre dospelých je podhodnotená. Za pacienta by podľa výstupu Štatistického úradu mali dostať kapitáciu 64 korún. „Všeobecná zdravotná poisťovňa nám však ponúka zvýšenie o dve koruny. Doteraz sme od nich dostávali kapitačnú platbu na pacienta 32,40 Sk, čiže nám núkajú 34,40 Sk. V rámci preventívnych prehliadok je to navýšenie o 5 halierov. Je to pre nás výsmech do tváre. Nie sme žiadni rojkovia, naša požiadavka je matematicky podložená," uviedol Ján Kaňuch, ktorý je oficiálnym zástupcom všeobecných lekárov v Bardejove. Dodal, že nikto z 21 bardejovských lekárov zmluvu so VšZP na rok 2006 zatiaľ nepodpísal.
Keďže lekári prvého kontaktu sú súkromníci, patria pod správu vyššieho územného celku. O názor sme preto požiadali vedúceho odboru zdravotníctva Prešovského samosprávneho kraja Andreja Begu: „Nedá sa povedať, že praktickí lekári odmietajú podpísať zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, ale znenie zmlúv im nevyhovuje." Dodal, že čo sa týka platenia za kapitáciu, v priebehu desiatich rokov sa nezmenilo: „Všeobecní lekári hovoria, že doteraz trpeli ceny, ktoré im určovala VšZP, ale teraz, keď sa stala súkromnou spoločnosťou, chcú sa s ňou dohodnúť. Lebo lekár ako súkromník tiež musí zaplatiť nájomné, stočné, vodu, energie i plat pre sestričku a nikto sa s ním o tom nebaví."
Zdôraznil, že cena, ktorú lekári prvého kontaktu požadujú, nie je prehnaná: „Ceny v zdravotníctve išli za tieto roky hore. Cena liekov dokonca dvadsaťkrát. Veď penicilín, ktorý stál 30 korún, stojí teraz 600 Sk. Takže mala by sa navýšiť aj suma za vedenie všeobecného lekárstva." Ako príklad, že sa dá s VšZP dohodnúť, spomenul cenník za výkony pracoviska magnetickej rezonancie v Prešove.
Na otázku, či týmto všetkým nebude trpieť pacient, Bega odpovedal: „Za pacienta je zodpovedná zdravotná poisťovňa. Lekár za pacienta je zodpovedný v tom zmysle, že pacient za ním príde a lekár ho vyšetrí. Čo sa však týka finančných vzťahov, pacient platí poisťovni. A poisťovňa za túto starostlivosť lekárom platiť nechce, ale peniaze zadržiava." Na tému prípadného platenia za lekárske ošetrenie sa Bega nechcel vyjadriť s tým, že to jemu neprislúcha.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.