volať Banícke námestie a rozprestierať sa bude na nábreží Hornádu v susedstve nákupného centra Terno. Mesto vypracovalo projekt s názvom ROCHUS - renesancia, oživenie historických udalostí a baníckych tradícií na Spiši, ktorým sa uchádza o financie na projektovú dokumentáciu námestia z eurofondov.
Tento projekt počíta s výstavbou Baníckeho námestia s inštaláciou symbolicky upravenej pôvodnej banskej veže a rekonštrukciou pôvodného banského ťažobného stroja, ktorý bude vystavený v presklenených priestoroch. Okrem toho by na námestí malo byť multifunkčné banícke centrum nazvané Rochus, kde by návštevníci a záujemcovia našli kompletné informácie o baníctve a Európskej železnej ceste, spájajúcej európske lokality späté s ťažbou a spracovaním železa. Projekt zahŕňa aj výstavbu banského mosta cez Hornád pre chodcov a osadenie mapy baníckych a hutníckych miest.
„Náklady na spracovanie projektovej dokumentácie predstavujú 4,5 milióna korún, z toho príspevok mesta je vo výške 5 percent, čo je 225-tisíc korún. Po spracovaní projektov a vydaní stavebného povolenia sa budeme uchádzať o financie na samotnú výstavbu námestia z grantových prostriedkov," uviedla Ing. Katarína Prostejovská, zástupkyňa prednostu tunajšieho mestského úradu. Vybudovaním tohto námestia získa mesto podľa jej slov ďalšiu atrakciu, ktorá sem môže prilákať turistov.
Vytvorenie Baníckeho námestia s ťažnou vežou sa chystá v meste aj napriek tomu, že priamo v Spišskej Novej Vsi sa nikdy v minulosti neťažilo. Na tento fakt upozorňuje aj Krajský pamiatkový úrad Košice. V rozhodnutí k zámeru realizácie Baníckeho námestia s ťažnou banskou vežou zdôraznil, že pozemok, na ktorom sa uvažuje o výstavbe námestia, je súčasťou ochranného pásma pamiatkového územia. „Pri návrhu a realizácii Baníckeho námestia s dominantou banskej ťažnej veže je potrebné brať do úvahy fakt, že na území mesta - pokiaľ je nám známe - nestála nikdy ťažná banská veža. Preto je pri návrhu jej formy dôležité navrhnúť tvar, osadenie, architektonicko-výtvarný výraz tak, aby pri jej vnímaní nedochádzalo k mylnému dojmu, že na tomto mieste prebiehala alebo prebieha ťažba, ale jednoznačne je potrebné poukázať na jej symbolickú funkciu s dôrazom na tradíciu baníctva v regióne," uviedol vedúci novoveského pracoviska KPÚ Ing. arch. Peter Kling.
Iniciátor projektu Ing. Vladimír Klaučo sa domnieva, že baníctvo patrí nielen k spišskému regiónu, ale priamo aj k mestu Spišská Nová Ves, čo symbolicky dokladujú banícke kladivá v jeho erbe. „Cieľom projektu je oživiť banícke tradície. V meste boli generálne riaditeľstvá bývalého podniku Železorudné bane a ďalších banských podnikov. Na mieste, kde má vzniknúť Banícke námestie, existovala v minulosti stará banská osada, čo potvrdili aj pamiatkári. Aj preto má baníctvo právo prezentovať sa práve v Spišskej Novej Vsi," tvrdí V. Klaučo.
Pôvodné plány umiestniť na nábreží Hornádu originálnu banskú vežu kvôli nesúhlasnému stanovisku pamiatkárov zmenili, na pripravovanom námestí nebude ťažná veža, ale jej maketa.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.