upozornili, že lieky si budeme môcť vybrať až na druhý deň. Lekárenská pohotovosť je v prevádzke totiž iba do dvadsiatej hodiny," posťažovala sa nám Andrea Svjanteková z Bardejova. Nechápe, prečo je tomu tak, zvlášť keď v Bardejove je lekární ako húb po daždi: „Keď však človek potrebuje pomoc vo večerných hodinách, sú zatvorené. Nie je to fér, aspoň čo sa týka detí." Rovnaký názor má aj ďalšia Bardejovčanka pani Kocúrová. Ona síce malé deti nemá, ale tiež zastáva názor, že lekárne by mali byť v prevádzke aspoň do 22. hodiny, ako tomu bolo donedávna.
Keďže funkcia štátneho okresného farmaceuta zanikla, o prevádzkových hodinách lekární rozhoduje vyšší územný celok. Riadiacou inštitúciou pre lekárnikov je odbor zdravotníctva Prešovského samosprávneho kraja (PSK).
Najprv sme si však vypočuli názor bardejovských farmaceutov, ktorých neoficiálnym styčným dôstojníkom je zborovský lekárnik Viliam Fedorko: „O úpravu otváracej doby sme dlho bojovali, požiadavku sme dali už pred štyrmi rokmi. Problém je v tom, že ak je niekto majiteľom lekárne, tak má výdavky, ktoré sú v úvodzovkách nad rámec slušného podnikania." Zdôraznil, že síce sa stále hovorí, že zdravotníctvo je služba, ale pravda je taká, že ide o obchod, aj keď špecializovaný: „Urobili sme si štatistiku návštevnosti lekární a ukázalo sa, že po 18. hodine prichádzajú najviac dvaja pacienti. Lekárenská služba je zaujímavá cez deň v sobotu a nedeľu, ale určite nie cez večerné služby."
Fedorko uviedol, že Bardejov bol v rámci Prešovského samosprávneho kraja asi posledným okresom, ktorý dostal súhlas, aby prevádzku lekární mohol znížiť z desiatej hodiny večer na ôsmu. Na našu poznámku, že nie všetci Bardejovčania sú s dĺžkou pohotovostnej služby lekární spokojní, zareagoval vlastnými skúsenosťami z čias, keď slúžil v lekárni na Dlhom rade v nepretržitej pohotovosti: „Najväčšia návštevnosť bola ráno o tretej, keď odchádzali návštevníci z baru. Prišli si do lekárne kúpiť paralen, acylpirin alebo anacit."
Zároveň zdôraznil, že čo sa týka detskej pohotovostnej služby v Bardejove, aj táto funguje tak, že lekár neslúži celú noc, ale služba sa presúva na nemocničné oddelenie: „A keď nato príde, tak choré dieťa na detskom oddelení jednu - dve tabletky ako prvú pomoc dostane." Fedorko je presvedčený o tom, že keby sa v bardejovskej verejnosti urobila o predĺžení pohotovostných služieb v lekárňach anketa, tak by ju ľudia podporili: „Pritom skutočná potreba pre 35-tisíc obyvateľov mesta je však nulová."
O vyjadrenie sme požiadali aj vedúceho odboru zdravotníctva PSK Andreja Begu: „Problém nevidím. Prevádzkové hodiny lekární určujeme my. Ak však bude požiadavka zo strany mesta, aby boli lekárne otvorené do 22. hodiny, tak vyjdeme v ústrety."
Na otázku, či nie je paradoxom, že v Bardejove je asi šestnásť lekární a otvorené majú iba v čase, keď je to pre ne finančne výhodné, Bega uviedol: „Keď v Bardejove bolo asi 7 lekární, napísali nám, že keď vznikne ďalšia, tak zbankrotujú. Teraz, keď sa sieť uvoľnila, je tam dvojnásobok počtu lekární. A zatiaľ neskrachovala žiadna. Sieť lekární uvoľnil parlament. My v zmysle zákona musíme vydať povolenie každému, kto o to požiada a splní podmienky."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.