otázok o tom, prečo je voda príliš drahá a prečo nie je možné dostať vodovod od VVS pod správu obce. V stredu podvečer sa s vedením spoločnosti stretlo niekoľko desiatok ľudí, ktorí sa už pred časom mierne bojovne naladení dožadovali odpovedí od starostu.
"Z akej obstarávacej hodnoty vychádzajú sumy za odpisy? Prečo platím mesačne tisíc korún? Prečo platia okolo Rejdovej a Vyšnej Slanej len 6 korún za kubík a my 36 korún?," to je len niekoľko z balíka otázok, ktorými ľudia zasypali generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva VVS Stanislava Hrehu. Ten zistil, že obyvateľom je potrebné najprv vysvetliť, čo znamená akciová spoločnosť, na akom princípe funguje a až potom je možné hovoriť o tom, aká je v skutočnosti cena za vodu.
"Zdieračská cena je to! Buď ponechajte cenu vody na 26 korunách ako kedysi, alebo povoľte nám odčleniť sa od vodárenskej spoločnosti!" žiadali pohoršení a vybavením žiadostí poverili aj starostu Juraja Kováča.
"Občania si myslia, že vodovod je ich. Ale k zníženiu ceny podľa informácií z Úradu pre reguláciu sieťových odvetví len tak dôjsť nemôže," informoval starosta.
Zdá sa, že chaos z nedostatku informácií majú aj iné obce. Také protesty boli na východe Slovenska už asi v štyroch dedinách. Mali taký istý problém. "To je majetok vodárenskej spoločnosti, ktorý v roku 1996 mali možnosť obce zobrať späť. Obec odmietla. Ja teraz nemôžem darovať všetko späť. Jediné, čo môžeme urobiť, predať to obci," povedal S. Hreha.
Po krátkom výpočte dodal, že v prípade Vlachova by predaj predstavoval okolo 8 až 10-miliónov korún! Ďalšia vec je, že v predaji formou dražby by to mohol „zhrabnúť" niekto iný, nie obec.
"Každý má v hlave zafixované, že voda je drahá. Nie je. Keby človek spotreboval na osobu a deň 115 litrov vody, ako je európsky priemer, stála by 3,20," vysvetľuje S. Hreha.
Neďaleko Vlachova je obec Vyšná Slaná, kde platia 6 korún za kubík. Oni sa od vodárenskej spoločnosti odčlenili a všetky náklady musí znášať obec. Vrátane poplatkov za laboratórne rozbory, spĺňania hygienických noriem, opráv... "Prevádzka vodovodu a kanalizácií, to nie je lacná záležitosť. Vo Vlachove v roku 2005 sme zaznamenali stratu 188-tisíc korún".
Protestné zhromaždenie vo Vlachove nevyústilo do žiadneho konkrétneho riešenia. To bude stáť na pleciach obecného zastupiteľstva. Starosta vymenuje komisiu, ktorá bude spolu s právnikom skúmať možnosti odčlenenia sa od vodárenskej spoločnosti. "Vlachovo bolo vždy revolučné, ľudia spokojní nie sú ani teraz. Ale môžem dať kolovať do domácností akúsi analýzu v prípade, že by sme sa odčlenili. A museli by sme potvrdiť, že obec bude znášať všetky finančné dôsledky tohto kroku," dodáva starosta J. Kováč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.