Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

Cirkevné gymnázium dostalo z mestskej pokladne státisíce

Spišská Nová Ves Cirkevné gymnázium Štefana Mišíka v Spišskej Novej Vsi, ktoré vlani v septembri otvorilo prvé dve triedy, dostalo z mestskej

pokladne 700-tisíc korún. Sumu 200-tisíc korún schválila primátorka ešte vlani, ďalších 500-tisíc korún dostane škola na základe súhlasu mestskej rady z januára tohto roka.

Na tento fakt poukázal poslanec Juraj Beňa (Smer) pri rokovaní mestského zastupiteľstva o zásadách prenájmu nebytových priestorov vo vlastníctve mesta. Podľa nich má osemročné gymnázium na Javorovej ulici zaplatiť ročný nájom vo výške 250-tisíc korún za mestskú budovu zrušenej základnej školy, ktorú využíva na vyučovanie. J. Beňa navrhoval pre gymnázium korunový prenájom týchto priestorov. Podporil ho aj jeho stranícky kolega Ľubomír Andrassy. "V decembri sme hovorili o tom, kto nebude platiť daň z nehnuteľnosti a hovorili sme aj o cirkevných školách. Pre cirkevné gymnázium sme dali nulovú daň a ešte aj 700 tisíc korún na opravu a gymnáziu na Javorovej ulici, ktoré tiež vychováva deti z mesta, dávame nájomné 3 koruny za meter štvorcový denne, čo je za rok 250-tisíc korún. Pre dve rovnaké vzdelávacie inštitúcie platia odlišné podmienky," upozornil Ľ. Andrassy (Smer).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pre KORZÁR uviedol, že mesto zvýhodňuje cirkevné gymnázium. "Na jednej strane mesto oslobodí cirkevné nehnuteľnosti od platenia dane z nehnuteľnosti a cirkevnému gymnáziu dá 700-tisícovú dotáciu a na druhej strane žiadame od iného gymnázia nájomné. Teda namiesto toho, aby sme podporili zabehnutú školu, jednu z najlepších v regióne, trestáme ju za to, že nie je cirkevnou inštitúciou," tvrdí Ľ. Andrassy.

Člen mestskej rady Mgr. Rastislav Javorský (KDH) oponuje: "Mesto nepreferuje žiadnu strednú školu. Nijako nerozlišujeme, či je to cirkevná škola alebo jej zriaďovateľom je vyšší územný celok." Zdôraznil, že pridelenie peňazí cirkevnému gymnáziu je v súlade s kompetenciami mestskej rady. "Na rokovaní mestskej rady bola diskusia, či dať alebo nedať peniaze. Netýka sa to len cirkevného gymnázia, rokovali sme aj o žiadosti evanjelického zboru, ktorý žiadal milión korún na opravu kostola. Zhodli sme sa na tom, že v centrálnej mestskej zóne, kde dalo mesto kopu peňazí na rekonštrukciu, sú dva objekty, ktoré nutné potrebujú opravu a to gymnázium a evanjelický kostol," objasnil R. Javorský. Mestská rada rozhodla podporiť obnovu oboch objektov rovnakou sumou každý dostane po pol milióna korún. R. Javorský dodal, že v prípade gymnázia je príspevok podmienený jeho použitím na opravu fasády.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ cirkevného gymnázia Mgr. Ján Stuhlák (na snímke) nám potvrdil, že minulý rok dostali 200-tisícový príspevok od mesta a v decembri požiadali o ďalších 500-tisíc korún. "Oficiálnu odpoveď od mesta sme ešte nedostali. Žiadosť o podporu sme podali so zámerom skrášliť budovu školy zvonku. Vlastník budovy tunajší rímsko-katolícky farský úrad plánuje v lete vymeniť okná z dvoch strán budovy a súčasne s tým plánujeme príspevok mesta použiť na rekonštrukciu fasády," informoval J. Stuhlák. Nedomnieva sa, že by cirkevné gymnázium bolo oproti ostatným školám zo strany mesta zvýhodňované. "Práve naopak, keby si poslanci trochu preštudovali zákony, prišli by na to, že neštátne školy sú trochu diskriminované. Ako príklad môžem uviesť fakt, že naši dochádzajúci študenti nemajú preplácané cestovné. Problémom je aj uchádzať sa o peniaze zo štrukturálnych fondov," zdôraznil. Na celkovú rekonštrukciu budovy gymnázia potrebujú 23 miliónov korún. Financie poskytol majiteľ budovy aj zdroje zo zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s vyrúbaním 250-tisícového nájomného pre gymnázium na Javorovej ulici, ktorého zriaďovateľom je KSK, R. Javorský poukazuje na to, že KSK mestu vyrúbal riadny nájom za svoje nehnuteľnosti využívané mestom. "Nemáme dôvod zvýhodňovať KSK," zdôraznil. Rovnaký postoj zaujal aj prednosta mestského úradu Ing. Ľubomír Pastiran: "Nájomné medzi mestom a KSK bolo dohodnuté tak, aby bol tlak na výmenu nehnuteľností. Ak ponecháme gymnáziu na Javorovej ulici korunový nájom, KSK nebude mať záujem to vysporiadať. Máme čo vymieňať." Navrhovaný korunový nájom pre gymnázium na Javorovej ulici poslanci neschválili. Vyjadrenie primátorky A. Fedorovej k tejto záležitosti sa nám napriek trojdňovej snahe nepodarilo kvôli jej zaneprázdnenosti získať.

Čo na to riaditelia gymnázií?

Okrem nového cirkevného gymnázia pôsobia v spišskej metropole ďalšie dve gymnáziá, obidve v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK. Riaditeľ gymnázia na Javorovej ulici Mgr. Peter Ivančák uviedol, že požiada zriaďovateľa, teda KSK, o peniaze na 250-tisícový nájom za budovu bývalej základnej školy, kde gymnázium v súčasnosti využíva tri triedy. "Budem však žiadať, aby tieto peniaze išli naspäť do tejto budovy na jej rekonštrukciu. Okrem toho požiadame mesto o 500-tisícovú dotáciu. Už druhý rok máme v havarijnom stave strechu, potrebujeme ju riešiť," dodal P. Ivančák. Ako ďalej spomenul, v minulosti žiadali mestský úrad o pomoc pri zriadení parkoviska v areáli školy, kde okrem gymnázia pôsobí aj štátna jazyková škola so 750 študentmi, ktorí nemajú kde parkovať. "Išlo zhruba o náklad 100-tisíc korún, no odpoveď mesta bola zamietavá s tým, že nemajú peniaze," konštatoval riaditeľ.

Riaditeľka gymnázia na Školskej ulici Mgr. Alžbeta Komarová považuje spoluprácu s mestom za dobrú. Tvrdí však: "Je zaujímavé, že práve cirkevné gymnázium dostalo taký príspevok, keď v meste je veľa iných objektov, ktoré potrebujú pomoc. My, našťastie, taký problém ako gymnázium na Javorovej nemáme, naša škola je po rekonštrukcii, takže sme od mesta nič nežiadali. Od mesta žiadame peniaze, ak naši študenti idú na súťaže do zahraničia reprezentovať školu aj mesto. Nevyhoveli nám vždy, ale zhruba 5-10 tisíc korún na cestovné sme vždy dostali. Nie je to veľa, ale neodmietli nás," informovala.

(top)

Ako sa prideľujú peniaze

Prideľovanie nenávratných finančných príspevkov sa riadi Zásadami hospodárenia s majetkom mesta Spišská Nová Ves , ktoré poslanci schválili v júni 2004. Podľa nich o prevodoch vlastníctva hnuteľného majetku včítane prechodných finančných výpomocí nad rámec schváleného rozpočtu do výšky 200-tisíc korún rozhoduje primátorka. O sume v rozpätí od 200 do 500-tisíc korún rozhoduje primátorka po prerokovaní v mestskej rade, o vyšších čiastkach rozhoduje mestské zastupiteľstvo. Rokovania mestskej rady sú neverejné a ich výsledky sa nezverejňujú, na rozdiel od uznesení mestského zastupiteľstva, ktoré sú prístupné aj na internetovej stránke mesta.

(top)

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 055
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 699
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 291
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 198
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 185
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 033
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 923
  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  3. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 777
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 873
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 613
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 166
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 810
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 620
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 155
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 804
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


2
Mestský úrad Čadca.

Rebríček najväčších neplatičov okresu Čadca.


Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


6
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  3. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 777
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 873
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 613
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 166
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 810
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 620
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 155
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 804
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu