môže kdekto závidieť. V minulosti riešili v starej budove problémy s kúrením - v triedach boli kachľové pece. Dnes ich opäť trápia problémy, ale iného charakteru. Tak ako všade, detí je aj v Levočských vrchoch málo. Riaditeľ Mgr. Peter Babej sa preto rozhodol štvrtú a tretiu triedu spojiť. Rodičia však reagovali petíciou, dvaja z nich dokonca svoje deti prihlásili do levočskej školy.
„Kapacita školy je 270 detí, my však v tomto školskom roku máme 121 žiakov, čo je o 11 detí menej ako vlani," uviedol P. Babej. Ani budúcnosť pre repašskú školu nevyzerá ružovo. V čase našej návštevy boli v materskej škole tri deti. V obci Nižné Repaše je iba päť detí od jedného do piateho roka, ktoré sú nádejnými budúcimi školákmi.
Náklady na prevádzku školy sú veľmi vysoké, veď iba za teplo minú 800-tisíc korún ročne. Vedenie školy sa preto rozhodlo spojiť dve triedy, v ktorých je po desať detí. „Ušetrili sme tak na mzdách, pretože máme o jedného pedagóga menej. Druhá trieda je prázdna, teplotu tu temperujeme, čiže ušetrili sme aj na energiách," poznamenal P. Babej.
Za vedením školy stojí aj predseda školskej rady Ján Burík. „Riaditeľ robí všetky kroky, aby škole pomáhal a nie škodil. Detí je málo, nebolo iného riešenia ako spojiť dve triedy," poznamenal.
Svetlo sveta šak uzrela petícia, podpísal sa pod ňu aj starosta susednej obce Torysky Ján Čarák, ktorý má svoje dieťa v tretej triede. „V prvom ročníku sa počas školského roka vystriedali dve učiteľky, podobne to bolo aj v druhej triede a teraz si zase deti museli zvykať na zmenu. Určite to nie je dobré. Najlepšie je, keď je jedna učiteľka triednou niekoľko rokov. Predsa len, spozná svojich žiakov a určite sa to odrazí aj na vyučovacom procese," uviedol J. Čarák.
Napriek spomínanému problému sa rozhodol svoje dieťa aj naďalej nechať v repašskej škole. „Keď je už škola postavená, nech je aj v prevádzke. Podkopávali by sme si vlastný región, keby sme deti dávali do iných škôl," dodal.
Ďalší z rodičov Milan Jarošik z Torysiek tiež podpísal petíciu, ako však povedal, s odstupom času pochopil konanie riaditeľa školy. „Peňazí niet, musí sa šetriť, kde sa dá," povedal nám. Iná matka z Nižných Repáš, ktorá si nepriala zverejniť meno, uviedla, že škola šetrí na úkor detí. „Pracuje tam veľa nepedagogických pracovníkov, napríklad tri upratovačky," uviedla.
P. Babej však poznamenal, že dve upratovačky pracujú na 0,8 úväzku a jedna z nich na 0,3 úväzku. „Škola je veľmi veľká," vysvetlil. V repašskej škole pracuje spolu 10 učiteľov a finančná situácia je dosť vážna. Zriaďovateľ preto žiada Krajský úrad v Prešove o doplnenie financií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.