kanalizácie a vodovody v hodnote zhruba 63 miliónov korún. Mesto totiž nie je prispôsobené tomu, aby spravovalo vodárenský majetok.
K zmluvám, ktoré mestský úrad pripravil, však mali členovia mestskej rady pripomienky. Nesúhlasili s podmienkou, aby sa majetok odovzdal v bezchybnom a funkčnom stave. „Ak vznikne porucha, začne sa naťahovanie, či vskutku bol v bezchybnom stave," uviedol viceprimátor Stanislav Goban.
Podľa poslanca Milana Berdisa by sa mesto malo zamyslieť aj nad tým, či majetok, ktorý odovzdá vodárňam, by nemal navýšiť cenu akcií: „Samozrejme, môže sa tak udiať iba vtedy, ak s tým budú súhlasiť akcionári," podotkol.
V súvislosti s vodárňami vyslovil svoj názor aj ďalší člen mestskej rady Jozef Kužma. Poznamenal, že na jednej strane žiadajú vodárne bezchybný stav majetku, ale na strane druhej skutočnosť je taká, že vodovodné rozvody majú v Prešove 20-30 percent straty na vode a zaplatí to odberateľ. Čo sa týka ceny vody uviedol, že dá sa očakávať jej rast. Tiež podotkol, že v budúcnosti určite dôjde k privatizácii vodárenskej spoločnosti: „Voda bude čoskoro jedným z indikátorov rozvoja územia," zdôraznil.
Akciová spoločnosť vodární v Košiciach spravuje majetok za vyše 7 miliárd korún, 76 percent majetku si už prebrali obce a mestá. Sedem percent z neho patrí mestu Prešov.
Autor: meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.