situácia nebude predstavovať nebezpečenstvo záplav pre tatranské a podtatranské obce.
„Kvôli týmto obavám sme začali systematické merania charakteristík snehovej pokrývky vo Vysokých Tatrách už počas minulej zimnej sezóny," uviedol Juraj Švajda zo Správy Tatranského národného parku v Tatranskej Štrbe, ktorá sa na meraniach podieľa. „Hlavným organizátorom je Slovenský hydrometeorologický ústav v spolupráci s nami a Ústavom hydrológie Slovenskej akadémie vied (SAV)," doplnil J.Švajda.
Systematické meranie snehovej pokrývky zahŕňa meranie výšky a vodnej hodnoty snehu na danom mieste. „Vodná hodnota v laickej reči znamená, aké množstvo vody vznikne po roztopení snehu," povedal Juraj Švajda.
Okrem pravidelných týždňových meraní na šestnástich miestach sa počas zimy uskutočňujú takzvané expedičné transektové merania vo vysokohorskom teréne. Nimi sa získavajú cenné údaje hodnotenia zmien snehových zásob v závislosti na nadmorskej výške. Posledné takéto meranie sa prevedie v najbližších dňoch. Zozbierané údaje umožňujú zostaviť prognózu jeho jarného topenia a odtoku vody.
"Tohtoročná zima bola špecifická v tom, že bola studená, preto sneh vydržal v menších nadmorských výškach neobvykle dlho. Vo väčších výškach tento rok však v porovnaní s minulosťou nie je extrémne veľa snehu, povedal Ladislav Holko z Ústavu hydrológie SAV.
Podľa neho sú najčastejšie povodne spôsobované dažďom. Veľmi nebezpečná je kombinácia dažďa a snehu, ktorý má teplotu blízku nule stupňov Celzia. Či ku takejto situácii dôjde tento rok, sa dopredu podľa Holka nedá predpovedať.
Podľa L. Holka doterajšie výskumy a simulácie nepotvrdili obavy z negatívneho vplyvu tatranskej kalamity na povodňové nebezpečenstvo. „To však neznamená, že by sme mali na nebezpečenstvo povodní zabudnúť. Naopak, povodne sú v prírode bežným a trvalým javom a preto musí byť trvalá aj ochrana pred nimi," doplnil L. Holko.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.