dohody už nebude môcť cez hraničný priechod Tatranská Javorina - Lysá Poľana prechádzať kamiónová doprava.
„Konečne po ôsmich rokoch sme sa dočkali! Situácia bola neúnosná. Hluk, zničená cesta, bezpečnosť... V obci máme štyridsiatku, no vodiči nákladiakov túto značku nepoznali, česť výnimkám. Zmenu vítam, teším sa," vyjadrila sa Jana Olexšáková z Obecného úradu Ždiar.
Táto tatranská obec, ktorou po celej dĺžke prechádza hlavná cesta na Poľsko, problémami s kamiónmi trpela najviac. Tieto slová potvrdzuje ďalšia obyvateľka Ždiaru Margita Tropová: „Chvalabohu! Bolo by fajn, keby obmedzenie už platilo. Problémom bol samozrejme hluk a zničené cesty. Najviac bola ale ohrozená bezpečnosť, najmä detí. Tie nastupujú na autobusových zastávkach, prechádzajú cez cestu a kamióny tadiaľ prechádzali obrovskou rýchlosťou."
„Sme radi, že zodpovedné orgány vypočuli hlas zdola. Obyvatelia tatranských a podtatranských obcí a miest, ktorým sťažovala život kamiónová doprava smerujúca na hraničný priechod Tatranská Javorina, si tak po 8 rokoch boja za túto vec budú môcť konečne vydýchnuť," uviedol prednosta Mestského úradu Vysoké Tatry Jozef Vilim.
Podľa prednostu Vilima je táto zmena začiatkom ďalšej snahy riešenia problémov spojených s cestnou dopravou. Ako príklad uviedol zimnú údržbu a opravu poškodených ciest po nákladných autách zvážajúcich drevnú hmotu z veternej kalamity. „Potrebujeme to urobiť tak, aby sme sa ako centrum cestovného ruchu nemuseli za naše cesty hanbiť", dodal J. Vilim.
„Problém to bol dosť aj u nás. Zničené cesty, hluk aj v noci. Tešíme sa. Ja osobne aj preto, že som ochranca prírody. Tatry budú konečne bez kamiónov," povedala obyvateľka Spišskej Belej Jana Neupauerová.
Dohoda má začať platiť v najbližších dňoch. Čaká sa na prijatie diplomatickej nóty poľskou stranou.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.