Ten sa v období, kedy krajinu sužujú povodne, stáva viac ako dôležitým dokumentom. Povinnosť vypracovať a odovzdať povodňové plány mali mestá i obce do konca uplynulého roka. Ako sa KORZÁRU podarilo zistiť, nie všetky obce i mestá z troch okresov regiónu tak aj urobili.
Podľa riaditeľa Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Spišskej Novej Vsi plk. Vladimíra Buca, z 36 obcí a miest Spišskonovoveského okresu a z 20 obcí Gelnického okresu ku dnešnému dňu má svoje povodňové plány 52 z nich. „Spišské Tomášovce, Žehra, Kojšov a Žakarovce síce povodňové plány odovzdali, boli im však vrátené na dopracovanie. V priebehu niekoľkých dní budú dokončené. Celkovo si však obce svoje povinnosti ohľadom povodňových plánov splnili," uviedol V. Buc.
Pripomeňme, že ešte v priebehu uplynulého roka platili pôvodné povodňové plány. Koncom októbra vstúpila do platnosti vyhláška, podľa ktorej mali jednotlivé samosprávy svoje povodňové plány prepracovať a aktualizovať a odovzdať na kontrolu a schválenie okresným hasičským zborom. Jeden exemplár mali poslať aj na príslušné obvodné úrady. V prípade povodní sa pri záchranných prácach postupuje práve podľa litery týchto plánov.
Podľa predsedu obvodnej povodňovej komisie Ing. Petra Vyparinu koncom novembra obvodný úrad životného prostredia v spolupráci s hasičským zborom uskutočnil stretnutie starostov a primátorov miest ohľadom postupu pri spracovávaní povodňových plánov. „Samotná metodika povodňových plánov nie je jednoduchou záležitosťou. Ide o dôležitý a náročný materiál, ktorého formu upravuje práve spomínaná vyhláška. Osobne si myslím, že obce i mestá na jeho vypracovanie nemali dostatok času, preto sa aj s ich odovzdávaním omeškali," priblížil P. Vyparina.
Potvrdzuje to aj aktuálna situácia v okrese Levoča. Tu je skutočnosť menej ružová. Podľa slov mjr. Štefana Marcinka z okresného Hasičského a záchranného zboru v Levoči, ktorý ma na starosti povodňové plány, z celkového počtu 33 miest a obcí okresu ich má k dnešnému dňu 23. „Desať obcí nám svoje povodňové plány ešte nedodali. Prvý termín odovzdania bol 10. december uplynulého roka. V priebehu januára tohto roku povodňové plány odovzdalo 15 obcí. Je pravdou, že vyhláška vyšla ešte len v októbri. Dnes je však už apríl a obce mali na to dosť času," myslí si Š. Marcinko. Ako zdôraznil, verí, že už čoskoro aj „oneskorenci" budú mať svoje povodňové plány na svete.
Ako dodal V. Buc, nielen vyhláška, ale najmä praktický život obce a mestá prinúti mať povodňové plány. „Ak by ich nemali, ťažko by sme im vedeli pri záchranných prácach pomôcť. Navyše hrozí, že by od štátu na záchranné práce nedostali ani korunu. Rovnako ani na prípadné škody," dodal okresný riaditeľ.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.