Slovenskej republiky. Druhý návrh, ktorý podporujú Štátne lesy (ŠL) TANAP-u pochádza z dielne ministerstva Pôdohospodárstva SR.
Tieto dve organizácie sa nevedia dohodnúť, ktorý návrh by mal byť nakoniec prijatý vládou SR. Podľa riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u Petra Líšku, sporných je devätnásť percent územia s najvyššou ochranou. "Ide o tritisíctristo hektárov územia, o ktorých si myslíme, že nemôžu byť v bezzásahovej zóne. Toto riešenie by prinieslo viacero nebezpečenstiev, ktoré by ohrozili funkcie lesa pre človeka," vyjadril sa P. Líška. Riaditeľ Líška vidí riešenie v komisii, ktorú inicioval riaditeľ ŠOP SR v Banskej Bystrici Ján Mizerák. "O čom rozhodne táto odborná komisia, to budeme rešpektovať," povedal Peter Líška.
Výhrady za ŠOP voči návrhu Ministerstva pôdohospodárstva vyjadril Juraj Švajda, "tento návrh zohľadňuje len hodnotenie lesných biotopov. Pričom sa vôbec neberie do úvahy druhová ochrana a významné anorganické a krajinné prvky." Švajda považoval za potrebné zdôrazniť, že ich návrh vypracovala ŠOP SR Správa Tatranského národného parku a nie Lesoochranárske zoskupenie VLK.
ŠL TANAP-u odhadujú náklady na obnovu lesa po veternej kalamite počas nasledujúcich desiatich rokov na 703 miliónov korún. "Hlavným zdrojom financovania bude suma 530 miliónov korún, ktorú sme získali z predaja kalamitného dreva. Je to vyššia hodnota, akú sme pôvodne plánovali, tá bola 300 miliónov korún." informoval riaditeľ Peter Líška. Zvyšné náklady budú financované z finančnej zbierky na obnovu lesa (35 mil. Sk), z Fondu Solidarity Európskej únie (37 mil Sk) a z každoročného príspevku ministerstva pôdohospodárstva (10 mil. Sk).
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.