horšie než je postavenie Rómov na Slovensku. Aj k takémuto záveru prišli účastníci medzinárodnej výmeny partnerských krajín Slovenska a Maďarska, ktorí sa v uplynulých dňoch zúčastnili na výmennom pobyte bulharskom meste Lom. Mimovládna organizácia Pakiv Slovakia, ktorá tieto výmeny organizuje v rámci Slovenska, pozvala predstaviteľov rožňavskej samosprávy i rómskeho Občianskeho združenia Univerzus, aby sa na vlastnej koži presvedčili, ako žijú Rómovia v iných krajinách, ako sú schopní včleňovať sa do spoločnosti i to, s akými problémami bojujú. A porovnávať veru bolo čo.
"Bulharskí Rómovia majú omnoho horšie postavenie než naši. Sú viac diskriminovaní, majú omnoho väčší problém zamestnať sa, alebo ísť študovať. U nich prakticky neexistuje štatút splnomocnenca vlády pre rómsku otázku, tak ako ho máme my. Myslím si, že bulharskí Rómovia privítali naše poznatky i skúsenosti, ktoré máme v rámci samospráv, s riešením vyčleňovania Rómov na okraj spoločnosti," uviedla výkonná riaditeľka Pakiv Slovakia Lýdia Bariová.
V súvislosti s týmto zistením je namieste kritika rómskych organizácií v Rožňave na adresu najrozsiahlejšieho výskumu Rómov v rámci SR. Odborníci totiž v správe uvádzajú, že väčšina Rómov nepripisuje vzdelaniu žiaden význam a bránia svojim deťom v štúdiu. "V Bulharsku, alebo v Rumunsku som síce nebol, no podľa správ z tlače, alebo televízie som presvedčený, že slovenskí Rómovia patria k tým vyspelejším," myslí si rómsky vajda Ľudovít Gunár z Krásnohorského Podhradia v okrese Rožňava. "Tvrdenie, že Rómovia bránia svojim deťom v štúdiu je nezmyselné a podľa mňa aj vymyslené. Zaujímalo by ma, kde a kto robil taký výskum. Neviem si predstaviť, že niektorý rodič v našej osade v Krásnohorskom Podhradí by svojim deťom zakazoval chodiť do školy. Ak robil tento výskum niekto, kto je znechutený z Rómov, nečudujem sa, že sa publikuje také hlúposti." Zároveň pripustil, že zamestnanosť je, zdá sa, jediným veľkým problémom, na ktorý gemerskí Rómovia narážajú. "Študovať môžeme, nikto nám nebráni", dodal Ľ. Gunár.
Cieľom tejto medzinárodnej spolupráce krajín Slovenska, Bulharska, Maďarska, Rumunska, Nemecka a Veľkej Británie je výmena informácií a posilnenie spolupráce v boji proti sociálnemu vyčleňovaniu Rómov. Mimovládna organizácia Pakiv Slovakia oslovila predstaviteľov dvoch miest, Rožňavy a Spišskej Novej Vsi, aby participovali na riešení rómskej otázky a nadobúdali skúsenosti aj z iných krajín, kde žije vysoké percento rómskej populácie. Spolupráca vyspelých i menej vyspelých krajín má priniesť v konečnom dôsledku skúsenosti z takpovediac prvej ruky, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť rozvoj rómskych komunít.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.