musia vyorávať zasiate oziminy, sa obávali právom. Kvôli zime meškajú aj so sejbou, úroda bude závisieť najmä od priazne počasia v najbližších dňoch.
"Kvôli snežnej plesni vyorieme až päťdesiat percent repky ozimnej, tam to vyzerá veľmi zle. Zrejme ju nahradíme repkou jarnou. Finančné straty sa zatiaľ nedajú odhadnúť, ešte je priskoro," uviedol pre Korzár predseda Poľnohospodárskeho družstva v Spišskom Bystrom (okres Poprad) Ján Lopúch. Zároveň doplnil, že všetky škody na plodinách, ktoré musia prezimovať, znášajú družstvá. "Poisťovňa už nepoisťujú plodiny na vyzimovanie," vysvetlil Lopúch.
"Vyorávky sa týkajú asi desiatich hektárov ozimín, jedna celá parcelka nám vymrzla. Ostatok je v norme," informoval predseda Poľnohospodárskeho družstva podielnikov v Kežmarku Pavel Benč. Kežmarskí poľnohospodári vyšli do polí až tesne pre Veľkonočnými sviatkami. "Kvôli zime máme časový sklz vyše dva až tri týždne. Všetko chceme dohnať už do polovice budúceho týždňa, najneskôr koncom apríla. Dúfame, že príroda svoj cyklus sama dobehne, veľa závisí od počasia v najbližších dňoch. Momentálne pracujú štyri sejačky," uviedol Benč. Podľa jeho slov pracujú poľnohospodári za priaznivého počasia na poliach každý deň až do tmy.
Dohnať stratený čas sa snažia aj poľnohospodári z PD Tatry v Spišskej Belej. "Dúfame, že zmeškané doženieme, robí sa aj v noci. Škody zatiaľ nemáme, možno budeme vyorávať repku," povedal na margo jarných prác ekonóm z PD Tatry Alojz Barnáš. PD Tatry vyseje tohto roku na vyše 1 200 hektároch ornej pôdy najmä tritikále, jačmeň a repku. Miesto sa nájde aj pre ľan olejný, kukuricu na siláž, ovos, hrach, bôb, ďatelinu a strukovinovo-obilnú miešanku. Výmera plochy na sadenie zemiakov zostane v porovnaní s minulým rokom takmer rovnaká, vyše 50 hektárov.
V Spišskom Bystrom sa opäť vracajú k sadeniu zemiakov. "Určite sa nechceme vzdať tejto plodiny, ktorá je pre náš kraj typická. Ešte donedávna ceny zemiakov rapídne klesali, veľa družstiev sa vzdalo pestovania, teraz zaznamenávame veľký dopyt. Zemiaky opäť naberajú na lukratívnosti, dokonca máme zákazníkov aj z východu Slovenska, nielen zo západu," prezradil predseda PD v Spišskom Bystrom. Tento rok vysadia približne 60 hektárov, "a možno aj viac, koľko sa len bude dať, pôdy máme dostatok," dodal Lopúch.
Naopak, v kežmarskom poľnohospodárskom družstve to s výsadbou zemiakov do budúcnosti nevidia ružovo. "Tohto roku posadíme na približne päťdesiat hektárov, čo je zanedbateľná plocha oproti niekdajším tristo až štyristo hektárom. Sme v pozícii množiteľov zemiakov, tak by sme ich chceli udržať, lenže táto plodina je celkom vylúčená z podpory," povedal Benč. Pre nich sú zemiaky stratovým predajným artiklom. "Pestujeme ich len preto, že máme sadbu a bola by škoda celkom ich z polí vytlačiť. Dúfame, že sa cena ustáli a opäť budeme môcť sadiť v niekdajších objemoch, veď sme zemiakársky kraj," dodal Benč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.