170-tisíc Slovákov. Niektorým sa darí budovať si novú budúcnosť, no čoraz viac je takých, ktorí majú negatívne zážitky. Zdá sa, že skupiny podvodníkov si v rôznych krajinách urobili dobrý biznis práve z toho, že uvádzajú do omylu ľudí, ktorých situácia núti vycestovať za prácou.
"V piatok som vycestoval do Anglicka a už v nedeľu som sa v šoku vracal domov. Nie všetci zo skupiny, s ktorou som odišiel, mali ešte peniaze na cestu domov. Niektorí tam museli ostať v zbernom tábore. Nehlásia sa a nevieme, čo je s nimi," rozhovoril sa Prešovčan Ladislav Bella (na snímke so synom).
Pre otca štyroch detí odísť za hranice síce nebolo jednoduché rozhodnutie, ale nútila ho sociálna situácia. Jeho manželka je totiž na materskej dovolenke a utiahnuť z jedného platu výdavky domácnosti bolo čoraz náročnejšie. Aj na cestu do Veľkej Británie si musel požičať, no na rozdiel od iných aspoň nedal v zamestnaní výpoveď. Mal sa kam vrátiť. Ponuku na prácu v Manchestri dostal cez sprostredkovateľa agentúry Adviance. Mali baliť CD-čka a pizzu pre anglickú firmu Metro. Všetko sa zdalo legálne, overiteľné na internete a z partie 11 Slovákov z Prešova, Moldavy nad Bodvou, Rožňavy aj obce Omšenie nikto netušil, že ich čaká dramatický zážitok.
"Pricestovali sme do Manchestru v piatok, poslali nás do Bradffordu a ubytovali v dome v pakistánskej štvrti. Tam sme podpísali zmluvy a zložili peniaze, čo bolo 150 libier do depozitu za bývanie a 130 libier za sprostredkovanie práce. V sobotu popoludní sme mali nastúpiť do práce. V ten deň prišla partia nejakých českých Rómov a chceli nás vysťahovať. Vraj preto, lebo sme odmietli ísť do práce taxíkmi. Dvoch chlapov odviezli už predtým a dievčatá chceli vziať tiež zvlášť. Jednoducho, chceli nás rozdeliť a odviezť bohvie kam. Keď sme sa bránili, fyzicky nás napadli a podľa mňa boli aj ozbrojení. Vtedy sme pochopili, že nás podviedli," hovorí o svojom zážitku L. Bella.
Z domu teda museli odísť. Pokúšali sa nájsť kontakt na ambasádu v Londýne a požiadať o pomoc, ale cez víkend sa im to nepodarilo. Pokúšali sa hľadať si inú prácu, ale neuspeli, preto tí, ktorí mali finančnú rezervu odcestovali domov. Niektorí však museli ostať. Na cestu im chýbali peniaze. "Domov som sa vrátil v šoku a asi týždeň som žil na antidepresívach. Vyrobil som si dlh, ktorý musím splácať a od tých podvodníkov už asi nikdy peniaze neuvidím. Naletel som. Podal som na polícii trestné oznámenie najmä preto, aby rovnako neskončili aj ďalší ľudia," dodal.
Preverovanie zrejme nebude jednoduché. Údaje o agentúre Adviance z internetových stránok zmizli a ani na čísle sprostredkovateľa zo Žiliny sa nikto nehlási.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.