totiž neuznáva vklady na doručiteľa pre riziko ich zneužitia. Naviac, zrušila ich novela Občianskeho zákonníka v decembri 2003.
Anonymné vklady prestali slovenské banky úročiť od januára 2004 a odvtedy začala plynúť lehota, počas ktorej si klienti môžu v bankách vybrať zostatky zrušených anonymných vkladov. Zostatky, ktoré si do konca decembra 2006 klienti nevyberú, musia banky previesť na účet určený Ministerstvom financií SR.
Kedy je vkladná knižka považovaná za anonymnú, na to sme sa opýtali hovorkyne Slovenskej sporiteľne, a. s., Miriam Fuňovej. "Anonymná je vtedy, ak v nej nie je uvedený text na meno a súčasne priezvisko, keď tam nie je uvedená adresa, dátum narodenia a rodné číslo vkladateľa. Máme klientov, ktorí majú nízke a možno aj zabudnuté vklady, ale aj s vysokými sumami, preto odporúčame všetkým, ktorí si nie sú istí, či sú ich vkladné knižky v poriadku, aby si ich dali skontrolovať v ktoromkoľvek obchodnom mieste," upresnila M. Fuňová.
Podľa regionálneho riaditeľa SLSP v Prešove Miroslava Bartka ich klienti v prešovskom regióne majú takmer 182 miliónov korún v zrušených anonymných vkladoch. "Za uplynulý rok klesol ich objem o 86 miliónov korún. Takmer 35 percent z celkového počtu doteraz nevyplatených zrušených anonymných vkladov v regióne má zostatok do sto korún," dodal M. Bartko.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.