pitná, dokonca aj na salaš si z nej brali. Ale teraz ju ani moji psy nechcú. Je horká!," hovorí majiteľ domu a pozemku, ktorý leží pod banským dielom. "Keď je horká, je predpoklad, že už obsahuje slabú kyselinu sírovú," hovorí banský odborník a len tým potvrdzuje svoje niekoľkoročné predpovede o tom, že takzvaná mokrá konzervácia v roku 2000 bez efektívnych opatrení, ochraňujúcich životné prostredie a ľudí, bola veľmi zlým krokom s nedoziernymi dôsledkami. V bani sa ťažila ruda s obsahom farebných kovov, striebra, ortute, antimónu, arzénu, olova medi i zlata! V podzemí ostali aj technické zariadenia, vrátane ropných látok a olejov! Toto všetko je teraz pod vodou a tá vyteká von. Podľa odborných predpokladov v nej majú ideálne podmienky baktérie, viažúce na seba ťažké kovy. Oranžové potoky sa rinú všetkými smermi dolu kopcom popri domoch až ku rieke Slanej, vtekajúcej do maďarskej Tisy a vsakujú do pôdy. Ani po roku nik nevie, akého zloženia tá voda je. Ani jeden zo štátnych orgánov sa, okrem oficiálneho dopisovania a vydávania rozhodnutí, neodhodlal odobrať z vody vzorku a dať ju na rozbor!
Rozhodnutia o podmienkach vypúšťania banskej vody adresoval Obvodný úrad životného prostredia (ObÚŽP) správkyni konkurznej podstaty spišskonovoveskej Želby, ktorej mala ešte donedávna oprávnenie na banskú činnosť. "Mali osadiť ropné lapače, monitorovať vodu v bani aj na povrchu a neustále sledovať situáciu. Správkyňa sa však neustále odvolávala a odmietala to robiť, nakoľko na to neboli peniaze ani ľudia," hovorí prednosta ObÚŽP v Rožňave Peter Kliment. Podľa našich informácií jediný rozbor robili ešte vlani banskobystrickí vodohospodári ako správcovia toku Slanej. "Vieme o tom, ale nás nik neinformoval o výsledkoch. Všetko sa deje mimo nás," ťažká si P. Kliment.
Štátni úradníci, zodpovední za ochranu životného prostredia a dôsledkov banskej činnosti si už rok medzi sebou dopisujú. A voda medzitým zamoruje okolie a rieku Slanú stále viac. "My sme ani len nemohli kontrolovať výkon rozhodnutia, ktoré je, mimochodom stále platné. Čo sme mali kontrolovať, keď sa nič z toho, čo sme uložili, neurobilo?," odpovedá prednosta ObÚŽP na otázku, prečo okrem dopisovania nepristúpili doteraz ku konkrétnym krokom. "Je to hanba, ignorácia, nedbanlivosť," hovorí majiteľ domu, ku ktorému kontaminované potoky tečú. "Aby raz na to nedoplatili zdravím obyvatelia". Aktuálna situácia je taká, že Banský úrad odňal Želbe v likvidácii oprávnenie na banskú činnosť. Pridelil ho majiteľovi povrchových objektov, spoločnosti Rudohorská investičná. Tá sa však voči tomu odvolala. To znamená, že k nariadeniam úradov sa nik nehlási.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.