nepotrebujeme, by však mali naozaj skončiť v lekárni a nie v odpadkovom koši. Ak ich len tak vyhodíme, prispejeme k znečisťovaniu životného prostredia.
Rôzne tabletky už niekoľko rokov užíva aj 72-ročná Veronika Hrabková z Veľkého Slivníka (okres Prešov). „Zvýšia sa mi málokedy a ak sa tak stane, zanesiem ich do lekárne. Snažím sa však užiť všetko, čo mi doktori predpíšu," povedala.
Prešovčanku Marcelu neuvidíte, ako vhadzuje nepotrebné tabletky do určeného koša v lekárni. „Vždy užijem všetky lieky, ktoré mi lekár predpíše. Nemám teda čo nosiť späť do lekárne," dodala s úsmevom.
Lekárnici tvrdia, že ľudia sú v tomto smere disciplinovaní. Hlavne tí v produktívnom veku vedia s liečivami hospodáriť lepšie. Horšie je to v prípade starších ľudí, ktorí lieky mnohokrát zbytočne skladujú. Myslia si, že sa im ešte niekedy, napríklad pri tej istej chorobe, zídu. Každý liek má však presne určenú dobu trvanlivosti.
„Nepotrebné lieky končia tu v lekárni v koši, ktorý je na to určený. Niekedy vidíme najmä starších ľudí, ako vykladajú plnú igelitku liekov. Väčšinou sú to ženy," upresnil majiteľ jednej prešovskej lekárne, Roman Bartunek (na snímke). Podľa neho sa však liekmi neplytvá. „Myslím, že to súvisí aj s tým, že zdravotné poisťovne kontrolujú koľko a aké lieky lekári predpisujú pacientom. Okrem toho osveta sa v tomto smere z roka na rok zlepšuje," uzavrel.
„Lieky sú vlastne chemické látky, ktoré znečisťujú naše životné prostredie. Najhoršie je to v prípade onkologických liekov a antibiotík. Nepotrebné lieky lekárne odovzdávajú bratislavskej firme, ktorá sa zaoberá ich likvidáciou," povedala magistra Alena Plančárová a dodala: „S vrátením liekov však máme veľmi dobré skúsenosti. Ak ich niekto nepotrebuje, donesie ich k nám."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.