zo 400 snímok, ktoré autorka nafotila počas svojho pobytu v Izraeli. V roku 2004 kurátorsky pripravila pre izraelské Múzeum Ginosar výstavu z medzinárodného slovensko-izraelského sochárskeho sympózia vo Vyšných Ružbachoch. Po otvorení výstavy ju izraelskí umelci sprevádzali na púti Izraelom, precestovali ho od severu na juh, otvárali jej dvere do rôznych komunít, aby mohla zblízka spoznať nielen vonkajšiu podobu krajiny, ale aj jej ľudí a spôsob života.
"Tá krajina ma očarila. Nielen tým, že rozlohou a počtom obyvateľov pripomína Slovensko, má však všetky prírodné krásy, aj hory, aj more a najmä množstvo historických pamiatok. Prekvapilo ma, s akou úctou sa ľudia v Izraeli k pamiatkam správajú, ako rýchlo dokážu reagovať na nové archeologické nálezy, čo všetko robia pre záchranu kultúrnych hodnôt," poznamenáva na margo svojho pobytu v "zemi zasľúbenej" Anna Ondrušeková. Prekvapilo ju tiež, že sa nikde nestretla s neznášanlivosťou a nevraživosťou. "Vedľa seba dokážu existovať rôzne komunity, bez náboženských či rasových predsudkov, pomáhajú si, spolupracujú. Objavila som iný Izrael, než som ho mala možnosť vnímať z televíznych správ," dodáva fotografka.
Svoj objektív zamerala na veľkoleposť krajiny, na malebné zákutia mestečiek i veľkých miest, v ktorých akoby zastal čas, na vzácne torzá dávnej architektúry i pamiatky, ktoré dýchajú minulosťou. Mimo jej pozornosti nezostali ani ľudia, priam dokumentárny náboj majú jej snímky zo živých ulíc, zábery hrajúcich sa detí, či portréty obyčajných ľudí. "Chcela som ukázať, že Izrael má aj inú podobu, než akú nám ponúkajú médiá, je to skutočne krajina pre každého," dodáva Anna Ondrušeková.
Kolekciu jej izraelských fotografií kurátorsky usporiadal Pavol Mešťan, riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave. Tam mala výstava vlani aj premiéru. Do výstavných priestorov Tatranskej galérie v Poprade ju kurátor ponúkol v rámci tradičnej akcie, ktorú už piaty rok múzeum spolu s galériou spoločne pripravujú ako spomienku na prvý transport židovských dievčat z Popradu do Osvienčimu. Pozoruhodné snímky, ktorým nechýba sila dokumentárnej výpovede, ani citlivý výtvarný náboj, textami vhodne "dokreslil" básnik Pavol Hudák. Jeho Reflexie reagujú na výpoveď fotografie, doťahujú ju do väčšej sily, ktorá ešte nadlho rezonuje v pamäti. Výstava v Tatranskej galérii potrvá do 6. mája.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.