"Sú tam stovky filtrov od oleja. Jedna vrstva je už zrejme zahrabaná, ale medzičasom pribudli ďalšie. Na skládke sú aj sudy s farbami," sťažuje sa jeden obyvateľ z Malého Šariša. V blízkosti skládky je les, do ktorého sa chodieva prebehnúť so psom. Fakt, že na skládke odpadu sú spomínané nebezpečné odpady, ho znepokojuje. Nemýlil sa, aj fotografie potvrdzujú, že skládka je plná olejových filtrov, sú tam aj sudy s farbami či autobatérie, teda odpad, ktorý nemá čo hľadať na skládke. "Zrejme to tu vyváža nejaký podnik, pritom by to mal spaľovať," domnieva sa občan, ktorý nás na problém upozornil.
"Olejové filtre na skládku v žiadnom prípade nepatria. Dnes sú predsa firmy, ktoré ich zhodnocujú," hovorí Peter Červenický, ktorý sa venuje odpadovému hospodárstvu. Aj firma, v ktorej pracuje, zhodnocuje olejové filtre. Postup je taký, že ľudia prídu do servisu, kde im vymenia olej a starý olejový filter nechá v zbernom mieste (v servise), kde si ho daná firma zaoberajúca sa recykláciou odpadov vyzdvihne. "Zhodnocujeme získaný kov a zvyšný odpad je využitý ako alternatívne palivo," vysvetľuje Červenický. Na skládke nie sú filtre nijako využité a predstavujú záťaž pre životné prostredie.
Súhlasí s tým aj Štefan Hanigovský, ktorý prevádzkuje spaľovňu nebezpečných odpadov. "Keďže sú to nebezpečné odpady, mesto má vytvoriť podmienky na ich umiestnenie na svojom zbernom dvore a následne dať organizácii, ktorá má oprávnenie na ch zneškodnenie." Sudy s farmami, batérie, žiarivky a ďalší nebezpečný odpad dokáže spaľovňa, ktorá musí dodržiavať prísne normy, zlikvidovať bez vážneho zásahu do životného prostredia, naviac sa zhodnocujú tak, že spaľovňa produkuje a distribuuje teplo. "Skládky sú časované bomby, ktoré odovzdávame budúcim generáciám," myslí si vo všeobecnosti Š. Hanigovský.
Skládka na Cemjate je mestská. Oslovili sme preto prešovskú radnicu. "Skládka odpadu na Cemjate je od roku 1996 uzatvorená. Momentálne prebieha sanácia skládky. Vyváža s na ňu jedine vyváža hlina, sporadicky aj malé množstva stavebného materiálu. Na tejto skládke bolo možné umiestňovať len komunálny odpad," konštatuje tlačový tajomník Mestského úradu v Prešove Michal Kaliňák, ktorý potvrdzuje, že "prevádzkovateľ skládky komunálneho odpadu nesmie skladovať iné odpady, vrátane olejových filtrov či chemických farbív". V súvislosti so skládkou na Cemjate považuje túto otázku za neaktuálnu, "pretože skládka je od roku 1996 uzatvorená".
M. Kaliňák dodal, že občanom, ktorí sa chcú zbaviť nepotrebných autobatérií, obalov od farieb, olejových filtrov a podobného odpadu, sú k dispozícii dva zberné dvory. Sú na uliciach Bajkalská a Jesenná, sú otvorené nonstop a bezplatne. Občania tam môžu odviesť aj stavebný odpad.
Na Krajskom úrade životného prostredia (KÚŽP) v Prešove nám potvrdili, že v rámci sanácie starej skládky na Cemjate boli povolené určité objekty. Môže teda slúžiť ako prekladisko komunálneho odpadu, ktorý sa ďalej vyváža na funkčné skládky. Nebezpečný odpad je však zakázaný. "Podľa zákona je zodpovedná v prvom rade obec, respektíve mesto, ktorá musí mať všeobecne záväzné nariadenie o nakladaní s komunálnym odpadom a vytvoriť podmienky, aby jej obyvateľ vedel umiestniť nebezpečný odpad. Ďalej je to Obvodný úrad životného prostredia a ako druhostupňový orgán Krajský úrad životného prostredia. Úrad metodicky riadi obce, vykonáva kontrolnú činnosť, môže udeľovať sankcie v zmysle zákona. Kontrolnú činnosť vykonáva aj Slovenská inšpekcia životného prostredia," vysvetľuje riaditeľ KÚŽP Dušan Vočko, ktorý dodáva, že také prípady, keď firmy vyvážajú nebezpečné odpady na skládky, sú zriedkavé, ale vyskytujú sa. Vypátrať pôvodcu takého odpadu je pomerne ťažké. Pokuty sú však pomerne vysoké. Podľa sov vedúceho odboru ochrany zložiek životného prostredia KÚŽP v Prešove Jozefa Kvokačku môže občan dostať od príslušného orgánu štátnej správy pokutu až do výšky päťtisíc korún a firma (právnická osoba, alebo fyzická osoba - podnikateľ) dokonca až do výšky pol milióna korún. Či bude zistený a potrestaný aj pôvodca nebezpečného odpadu na skládke na Cemjete, je však otázne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.