predovšetkým pamätné tabule či sochy, reliéfy a pamätné miesta. Pamiatku našich slávnych rodákov zasa spoľahlivo pripomínajú názvy ulíc, budov či inštitúcií a mnohí z nich si zaslúžia pozornosť nielen nás, ale celej Európy, lebo v čase svojho reálneho života to boli vynikajúci občania s vysokým kreditom múdrosti, šikovnosti, vedeckej slávy i vysokej profesionality vo viacerých oboroch ľudskej činnosti.
Teraz, 23. apríla, si pripomíname výročie narodenia i smrti Jána Adama Reymana, ktorého do matriky Prešova ako novorodeniatko zapísali v roku 1690 a s ktorým sa mesto rozlúčilo v rovnaký deň po osemdesiatich rokoch života, ako s nesmierne významným a váženým občanom, ktorého práca a osobný prínos pre ľudstvo presiahli rámec súdobého Slovenska. Už vtedy ho zdobili mnohé pocty a medzi nimi dominuje udelenie titulu Aristofanes II., čím súčasníci vzdávali hold jeho lekárskej, lekárnickej a meteorologickej výnimočnosti.
Vyštudoval medicínu, stal sa priekopníkom nevšedných farmakologických postupov, skúmal problematiku ochrany ľudí proti nákazlivým chorobám a pokus spojený s očkovaním vlastnej dcérky proti čiernym kiahňam ho preslávil v celej vtedajšej Európe. Aj vďaka tomuto odvážnemu činu sa Prešov vyhol epidémii kiahní a o niekoľko rokov takýto čin s úspechom zopakoval aj na mladšom synovi. Napísal viac ako 80 medicínskych odborných prác a publikoval ich v najvýznamnejších európskych periodikách, do Prešova a jeho okolia dovážal nové druhy liečiv, ale aj korenín a ovocia, začal pravidelne sledovať počasie a atmosférický tlak, ako zložku, ktorá počasie rozhodujúco ovplyvňuje. Odborné kruhy ho považovali za významnú osobnosť európskej medicíny. Bol šikovným obchodníkom, predovšetkým s tokajským vínom, a už vtedy dokázal vinohradníkom pomáhať predovšetkým v boji proti škodcom a mrazom.
O jeho živote a činnosti sa zachovalo nesmierne veľa konkrétnych pamiatok, ktoré dokumentujú, že Ján Adam Reyman bol významným predstaviteľom osvietenstva a európskou vedeckou veličinou. Žiaľ, nedochoval sa žiaden jeho portrét! A tak si ho v súčasnosti môžeme pripomínať iba pomenovaním ulíc, udalostí či inštitúcií a tak akosi mimochodom poznamenať, že napríklad Fakultná nemocnica J. A. Reimana či gymnázium rovnakého mena, alebo aj cena Slovenskej lekárskej spoločnosti či tradičné Reimanove dni sú naozaj pamiatkou na tohoto slávneho Prešovčana, ktorého pôvodné meno je a bolo Ján Adam Reyman - to iba naši svojrázni jazykovedci veci komplikujú.
Stanislav Krištofík, Prešov
Autor: Významné historické jubileum
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.