oneskoril. Potvrdil nám to aj predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (RPPK) vo Svidníku Ján Havrilko. Oziminy síce prezimovali dobre, ale tri štvrtiny zo zasiatej repky budú musieť poľnohospodári v regióne pod Duklou vyorať. Obiloviny najmä v giraltovskej doline sú poškodené záplavami. V praxi to znamená, že budú musieť urobiť náhradnú výsadbu ovsa alebo jačmeňa.
Na svojom poslednom zasadnutí členovia RPPK z okresov Svidník a Stropkov hovorili o súčasnom stave na poliach a korigovali sezónne plány. "Musíme sa orientovať na pestovanie krmovín, chov hovädzieho dobytka, oviec a využiť možnosti enviromentu. Vlani sme z hektára pozbierali 2,4 tony obilovín, čo je smiešna úroda. Pritom naše náklady boli 4500 korún za tonu a konečná cena obilovín na trhu sa pohybovala na úrovni 2500 korún . Tak to ďalej nejde," uviedol v súvislosti s plánmi J. Havrilko.
Poľnohospodári sú nespokojní aj so šíriacim sa falošným podnikaním s pôdou. "Sú takí podnikatelia, čo si prenajmú polia, neobrábajú ich, hoci dostanú dotácie z národných aj európskych zdrojov. Musíme tlačiť na vládu aj Brusel, aby sa takéto špekulácie zastavili, alebo aby prenajímanie bolo podmienené chovom dobytka," dodal šéf regionálnej komory. Na druhej strane neskrýval, že aj živočíšna výroba je stratová a to na celom Slovensku. Plánujú na tento stav upozorniť nielen rezortné ministerstvo, ale aj vládu.
Na našu otázku, či môže stratovosť podložiť konkrétnymi príkladmi, najprv zdôraznil, že cena obilia súvisí aj so živočíšnou výrobou. Podmieňuje klesajúce stavy dobytka. Pri chove oviec argumentoval napríklad cenou syra. "Náklady na výrobu kilogramu syra sú 110 korún, ale predať ho môžeme len za 93 korún. Syr teda vyrábame so stratou. Jahňatá sme vyvážali za 92 korún za kilogram, ale náklady sú cez sto korún. Nemôžeme si dovoliť chov, ktorý každý rok vyrába stratu. Platí to aj pre ošípané a hovädzí dobytok. Pokiaľ nám vláda nepomôže, nepohneme sa z miesta."
Nepriamo naznačil, že sa spoliehajú na „tromfy", ktoré má v rukáve minister pôdohospodárstva Zsolt Simon a vytiahne ich pri tvorbe Národného strategického plánu na roku 2007-2013. J. Havrilko verí, že sa pri ňom nezopakujú a neschvália rovnaké chyby, ako v minulosti.
Stretnutie poľnohospodárov z okresov Svidník a Stropkov však bolo aj o inom. Zo svojich radov vylúčili 12 subjektov. Keď nás zaujímal dôvod, J. Havrilko reagoval: "Dlhodobo si neplnili povinnosti, neplatili príspevky a nepodieľali sa na práci komory. Môže to mať pre nich vážne dôsledky, stratia výhodu bezplatných informácií."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.