časom do individuálnych bytových jednotiek, teda do rodinných domov, dokopy 1 900 farebných vriec na odpad. Po prvom zbere sa im však vrátilo len necelých 150. Či ide o neochotu Rožňavčanov separovať, alebo len krátku dobu triedenia odpadu, zatiaľ František Mačuga z firmy Brantner posúdiť nevie. "Sme ešte len v prvej etape. O spokojnosti zatiaľ hovoriť, samozrejme, nemôžeme, ale dalo sa to očakávať. Veríme, že časom sa separovanie zlepší a ľudia si naň zvyknú ako na samozrejmosť," povedal.
F. Mačuga však vyjadruje spokojnosť nad tým, ako Rožňavčania odpad triedia. Z celkového objemu je len dvadsať percent zmesového odpadu. "Robia to dobre. Tam kde má byť sklo, je sklo, tam kde plast, je plast. Celkom dobre sú na tom sídliská, objemovo sme zozbierali dosť odpadu," uviedol F. Mačuga. Aj napriek "kuvičím" hlasom spred času sa predpovede o tom, že kontajnery budú do jedného týždňa zbavené koliesok a vrchných častí vďaka krádežiam, nepotvrdili. Poslanci mestského zastupiteľstva sa zase dožadovali toho, aby boli kontajnery uzamykateľné. "Zrejme z toho dôvodu, že kontajnery na papier budú svojim obsahom lákať isté skupiny obyvateľstva. Myslíme si však, že k poškodeniu kontajnerov dôjde skôr po tom, čo ich uzamkneme," hovorí F. Mačuga.
Separovanie odpadu prebieha v obci Štítnik už od leta minulého roka. "Veľmi si to pochvaľujeme. Len odvoz plastových fliaš by mal byť častejšie. Zvykli sme si separovať. Na druhej strane, v obci je ešte stále dosť ľudí, ktorí odpad odvezú radšej do prírody. Tých by som tvrdo postihoval," hovorí 49-ročný Ján zo Štítnika.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.