schvaľovania. "Naším zámerom bolo schvaľovať ÚNP v septembri. Kvôli počtu a rozsahu pripomienok sa tento termín nestihne," povedal primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš (na snímke). Primátor by privítal možnosť, keby sa stihol náhradný decembrový termín ešte pred komunálnymi voľbami.
Pripomienky podávali fyzické osoby a štátne orgány, ktorým to vyplýva zo zákona. Práve dnes mesto rokuje s troma hlavnými aktérmi pripomienkového konania. Sú to Štátne lesy Tatranského národného parku, Ministerstvo zdravotníctva SR a Krajský úrad životného prostredia (KÚŽP) v Prešove.
Poslednú spomenutú inštitúciu primátor Mokoš na včerajších pracovných raňajkách so zástupcami médií kritizoval najviac. "Bolo nám prisľúbené, že pod Cestou slobody bude možný rozvoj. No KÚŽP v Prešove zamietol 90 percent našich aktivít. Stále s rovnakým odôvodnením, je to v rozpore s ochranou prírody," vyslovil sa primátor Mokoš. Vedúca Odboru ochrany prírody a krajiny KÚŽP v Prešove Marta Makarová sa pozerá na vec odlišnou optikou. "Číslo 90 percent zamietnutých aktivít musím odmietnuť. Naše námietky chápem ako platformu na rokovanie a ďalšiu diskusiu, kde sa veci vysvetlia. Nie je to konečné stanovisko, aj keď samozrejme, niektoré z našich námietok sú zásadného charakteru." Podľa Makarovej, úrad analyzoval každú navrhovanú a existujúcu aktivitu. "V prípadoch aktivít, ktoré sú navrhované na územiach Natury 2000 a biotopoch európskeho a národného významu žiadame iné alternatívne riešenia," upresnila M. Makarová.
Niektorí občania nestihli svoje pripomienky podať do stanoveného dátumu. "Ide najmä o majiteľov domov a pozemkov, ktorí by chceli ešte niečo napríklad pristavať. No tí bývajú mimo mesta, preto sa im informácie o lehotách nedostali včas. Žiaľ, ich pripomienky už prijať nemôžeme," vysvetlila vedúca Odboru výstavby mesta Vysoké Tatry Mária Jablonská.
(toti)
Foto: Tomáš TIŠŤAN
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.