Kým sa spor dostal na súd, predchádzali mu dva pokusy zo strany podnikateľa vyberať na ceste mýto. Oba boli zastavené predbežným opatrením súdu o zákaze stavania prekážok na ceste. Vo verejnosti i medzi podnikateľmi, ktorí majú firmy v tejto priemyselnej zóne mesta, však udalosti vyvolali vášne. Odmietli platiť za prejazd. Naposledy vlastník postavil rampu na začiatku cesty a pokúšal sa vyberať mýto vlani v júni. Po vydaní predbežného opatrenia o zákaze stavania prekážok na ceste síce terajší vlastník ustúpil, ale spor sa odvtedy nevyriešil. Okresný súd vo veci ešte nerozhodol a reálna hrozba, že sa situácia zopakuje, tu stále je.
Pripomíname, že P. Jarkovský je vlastníkom parcely na Strojníckej ulici, ktorá je vedená Správou katastra Prešov ako zastavaná plocha a na nej stojí stavba - účelová neverejná komunikácia. V svojej podstate navlas rovnaký spor o určenie vlastníctva sa nedávno konal v Banskej Bystrici. V spore medzi mestom Breznom a súkromnou spoločnosťou súd rozhodol v prospech firmy Cosmos Traiding, s. r. o. so sídlom v Kežmarku, pričom predsedajúci sudca zdôraznil, že toto vlastníctvo sa nemôže posudzovať podľa cestného zákona, ale podľa vkladu nehnuteľnosti do katastra.
Ako pre Korzár uviedol P. Jarkovský, podobnosť v jeho spore s tým v Brezne vidí aj v tom, že komunikáciu tiež nadobudol kúpou od spoločnosti, ktorá predtým túto cestu vlastnila a kúpila ju od správcu konkurznej podstaty, teda bez akýchkoľvek tiarch. Má na to právoplatnú kúpnu zmluvu a list vlastníctva. Mesto Prešov však tvrdí, že miestne komunikácie sú podľa cestného zákona vo vlastníctve samospráv.
Keď sme sa k vývoju udalostí pokúšali získať aktuálne stanovisko odboru mestského majetku na prešovskej radnici, dozvedeli sme sa toto: "V spore bola podaná žaloba vo veci vlastníckeho práva. Mesto Prešov zhromaždilo dokumentáciu a odovzdalo vec na právne zastupovanie advokátovi Jozefovi Pirkovskému," sprostredkoval nám stanovisko spomínaného odboru tlačový tajomník prešovskej radnice Michal Kaliňák.
Čo bude nasledovať? "V blízkej dobe vyhlásime výberové konanie na správcovskú spoločnosť, ktorá bude spoplatňovať používanie mojej nehnuteľnosti. Mám právo nakladať so svojím majetkom, ako uznám za vhodné, je to moje ústavné právo," reagoval na našu otázku P. Jarkovský a dodal: "Dúfam v úspešné ukončenie sporu s mestom Prešov aj na základe judikátu Krajského súdu v Banskej Bystrici. Teším sa na náhradu škody, o ktorú ja a moja firma Cors, spol. s r.o., žaluje mesto Prešov a Technické služby mesta Prešov, a. s., za to, že mi protiprávne bránili v podnikaní. Výška škody ku koncu apríla tohto roku predstavuje 39,5 milióna korún."
Súdne rozhodnutie však ešte nie je známe. Otvorená ostáva aj otázka, kto ponesie zodpovednosť v prípade, že mesto spor naozaj prehrá. Kto uhradí vzniknuté škody? Opäť sa na ne poskladajú Prešovčania tak, ako v prípade prehratého sporu o budovu bývalého Tuzexu? Spor sa ťahá už takmer dva roky. Jedinou realitou, s ktorou denne zápasia vodiči a podnikatelia, je preťažená, ale zato neudržiavaná cesta plná jám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.