učiteľka výtvarnej výchovy Mgr. Jana Mareková totiž oslovila deti skvelým projektom. Cieľom bolo ukázať, že výtvarnú teóriu sa nemusia deti iba prácne učiť z kníh. Dá sa to aj skvelou tvorivou formou.
Ôsmaci niekoľko mesiacov na školské lavice maľovali reprodukcie slávnych majstrov. "Surfovali po internete, prezreli si CD," vysvetlila J. Mareková akým spôsobom si deti vyberali diela, ktoré sa neskôr rozhodli reprodukovať. Ako ďalej povedala J. Mareková, u ôsmakov zabodoval hlavne Pablo Piccaso, Vincent van Gogh či Friedensreich Hundertwasser.
Margecianski školáci ukončili túto tvorivú dielňu veľkou výstavou. Na školskej chodbe vystavovali lavice so svojimi dielami, poniektorí si nahodili kostýmy svojich vzorov. Ten kto navštívil výstavu mal možnosť vidieť pri práci slávneho Picassa aj jeho tri pózujúce múzy. Výsledkom je známe dielo Slečny z Avignonu. "Výtvarná výchova nie je práve predmet, ktorý patrí moje obľúbené, ale táto akcia sa mi veľmi páči," povedal nám Miroslav Hovan, ktorý predstavoval spomínaného Picassa.
Podobne v margecianskej škole ste mali možnosť stretnúť aj kontroverzného Friedensreicha Hundertwassera. Tejto úlohy sa s elánom zhostil Imrich Hovančík. "Hundertwasser je predstaviteľom abstrakcionalizmu. Vybral som si ho sám, veľmi sa mi páči jeho tvorba. Aj on sám bol taký zaujímavý čudák. Sám si šil šaty, ale nie hocijaké. Pospájal rôzne kusy farebných látok," priblíži nám tento ôsmak. Hundertwasser sa zapáčil aj Kataríne Harničarovej. Na školskej lavici, na ktorej sa bude učiť namaľovala jeho domy, kde sú rámy na oknách každý inej farby.
Ôsmaci sa na laviciach s reprodukciami budú normálne učiť. Bude to napríklad reprodukcia Andyho Warhola Campbellova polievka, Tyriania architektúry od spomínaného Hundertwassera, Al Held Námestie Pierotov či Traja muzikanti od Picassa.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.