a výtvarník Rudolf Pažítka tu prezentoval svoju výstavu obrazov maľovaných na drevo. K netradičnej umeleckej technike pridal aj netradičný program, ktorý mu pomohli zostaviť dlhoročný priateľ, básnik Egon Tomajko a alternatívne hudobné zoskupenie skupina Bytosti. Komorná atmosféra dotvorená horiacimi fakľami, zvuk píšťaly či gitár naladili divákov na príjemný piatkový večer.
Samotná koncepcia výstavy bola vzhľadom jej charakter poňatá prírodne. Kým si prví návštevníci pozreli obrazy, v pozadí si svoje gitary ladila dvojica mladých gitaristov, ktorí robili hudobný "podmaz" básnickej tvorbe Egona Tomajka. Klasické pásmo hudby a básní z pera tohto umelca vystriedali členovia skupiny Bytosti. "Miroslava Žiarického-Švického a Bytosti som pozval hlavne pre ich spätosť s prírodou. Ich hudba vychádza zo starých motívov ľudových piesní a textovo je viazaná na kultúru starého slovanstva a spätosť človeka s prírodou," vysvetlil R. Pažitka dôvod, prečo výstavu "okorenil" práve o koncert spomínanej skupiny. Štvorica hudobníkov a spevákov využíva pri hre korýtkové husle, bubny, píšťaly a iné pôvodné slovanské nástroje. Svoju hudobnú produkciu označujú ako "novodrevná". "Ich hudbe podlieha aj život dvoch členov kapely. Švický a jeho kolegyňa totiž žijú v lese. Okrem tohto spôsobu života si k svojim menám pridali ďalšie. Speváčka kapely sa napríklad volá Svetluška," povedal R. Pažitka.
Netradičné spojenie slovanskej hudby, básní a obrazov zanechalo v návštevníkov rôznu škálu pocitov. "No, bolo to iné. Egonovu tvorbu už poznám, ale tá kapela mi bola cudzia. Celkom sa mi to spojenie páčilo," uviedla 26-ročná Linda z Rožňavy. Výstava má aj predajný charakter, no autor nestanovil pevnú cenu za jednotlivé diela. "Musím vedieť, kam, ku komu obraz pôjde. Potom sa rozhodnem. Nejde o peniaze, ale o pocit, že niekomu urobí radosť," uzavrel R. Pažítka.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.