mestského parlamentu znížili plat takmer o polovicu. Namiesto doterajších 183 500 korún si tak A. Danko od 1. júna na výplatnej páske nájde "iba" 99 400!
Za zníženie štedrej mesačnej odmeny pre prvého muža mesta hlasovalo dvadsaťštyri poslancov a jeden bol proti. O úpravu platu ich požiadal sám primátor, ktorému už čoskoro vyprší mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR). Práve to bol dôvod, prečo si nechal svoj plat "zreálniť".
Podľa slov A. Danka je výška platu primeraná a za to všetko, čo pre Popradčanov robí, si ho vraj aj zaslúži. "Možno tá suma sa zdá vyššia, ale nie v každom meste majú plat takto členený ako my, že máme všetko v jednej sume," okomentoval svoj mesačný plat primátor. V ňom má už zahrnuté aj dvadsaťpäťpercentné odmeny. "Niektorí majú plat nižší, ale ročné odmeny majú dajme tomu pol milióna a my to nemáme," uviedol na margo výšky platov svojich kolegov A. Danko, ktorý doteraz poberal mesačne vyše 90-tisíc korún za "poslancovanie" v NR SR a svoj primátorský plat odvádzal do Fondu primátora mesta. Ponechal si z neho len minimálnu mzdu.
"Tým, ako ukončím prácu poslanca, sa fond ruší. Rozdelím ho a celú rekapituláciu predložím," skonštatoval A. Danko. Na "osobnostný rozvoj" talentovaných Podtatrancov tak ostáva už len niečo vyše milióna korún.
Ako sa vypočítava plat
Spôsob výpočtu platov primátorov a starostov určuje zákon. Podľa neho o výške mzdy rozhoduje výška
priemernej nominálnej mzdy v národnom hospodárstve za predchádzajúci rok a počet obyvateľov v meste.
Keďže Poprad patrí medzi mestá, kde žije od 50 001 do 100-tisíc obyvateľov, plat primátora je 3,54-násobkom priemernej mzdy (tá bola 17 247 korún). Poslancom však zákon umožňuje túto sumu zdvojnásobiť. Okrem toho do konečnej sumy sa môže zarátať aj odmena do maximálnej výšky 50 percent súčtu platov v období, za ktoré sa vypláca.
Autor: pet
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.