rôznych materiálov a s všakovakými motívmi. Od indiánskych "fajok mieru" až po tie súčasné. Aj Jaroslav Martínek z Múzea Vysočiny Třebíč, odkiaľ zbierka pochádza, je zberateľom. "Mám doma asi 35 súčasných fajok, ručne vyrobených," hovorí a ukazuje aj špeciálny čerešňový tabak, ktorým sa plnia. "Sám som bola na súťažiach v pomalom fajčení fajky. Fajčia sa tri gramy tabaku, svetový rekord je 3 hodiny 19 minút. S jedným zapálením. Môj rekord je 1 hodina, 24 minút. Ale bežne mi to trvá pol, trištvrť hodiny, medzi debatou so známymi. Nepropagujem to, ale je to proste, pohoda, klídek, tabáček," smeje sa. Pôvod výroby fajok je skutočne medzi Indiánmi. Prví s tým začali Mayovia, Inkovia, vyrábali ich z kameňa, z katlinitu.
Najstaršou na výstave "Tajomný svet fajok" je však holandská hlinená fajka, ktorú našli vo vraku potopenej lode v roku 1735. Firma, ktorá ju vyrobila, ich dodnes produkuje. Ale v modernejších tvaroch, pretože aj fajky podliehajú dizajnérskym trendom. Z fajok fajčili ľudia rôznych sociálnych vrstiev, ale práve od spoločenskej vrstvy záležalo, akého tvaru a z akého materiálu tie fajky sú. Napríklad chudobnejší fajčili drevené, sami si ich aj vyrábali. Bohatší mali doma keramické, bohato zdobené, umelecky hodnotné. Sú na nich vojenské motívy, poľovnícke, básne...
Třebíčske múzeum začalo zbierať fajky v roku 1898, pričom prvé boli z regiónu, hoci výrobu fajok v širokom okolí nikdy nezaznamenali. Ale postupne sa počet fajok rozšíril vďaka zberateľskej vášni zakladateľov múzejného spolku. Na výstave nájdete aj africké, orientálne, vodné fajky z Turecka či Indie. "Najvzácnejšie aj najväčšie sú fajky z morskej peny. Je to nerast, ťaží sa v Turecku, alebo severnej Afrike, kope sa v povrchových jamách. Traduje sa, že prvú takú fajku vyrobil budapeštiansky obuvník pre grófa Andrássyho. Keď sme s odborníkmi z betliarskeho múzea o tom diskutovali, zistili sme, že by to mal byť Juraj III. Andrássy," hovorí J. Martínek o súvislostiach medzi históriou fajok a Andrássyovcami, na ktoré prišli třebíčskí a betliarski odborníci len v posledných dňoch. "Fajky z morskej peny sú pôvodne biele. Kým sa z nich nezačne fajčiť. Potom tie škodliviny z tabaku zafarbujú materiál do žlta až hneda".
V súčasnosti sa fajky vyrábajú z koreňa vresovca, ktorý rastie pri Stredozemnom mori. Mimochodom, J. Martínek potvrdzuje teóriu, že fajčenie fajky je menej škodlivé, ako fajčenie klasických cigariet. Vraj preto, lebo dym z fajky nevdychuje fajčiar do pľúc. "Ale v žiadnom prípade aj ja, ani výstava nepropagujeme fajčenie. Ide tu o umenie výroby našich predkov. Fajka je síce zdravšia, než cigareta, ale najzdravšie je ju mať vo vitríne," dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.