to nám riaditeľ Obvodného úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie (ObÚCDPK) v Rožňave Marián Bobko zatiaľ neupresnil, pretože rozhodnutie o pokute musí úrad doručiť najprv vinníkovi. Novinkou v tomto prípade je však spoločnosť zodpovedná za neporiadok spôsobený ťažbou dreva. Kým po prvých informáciách o znečistenej ceste dostali výzvu na odstránenie závad len Lesy SR, druhá výzva spolu so začatím správneho konania za nepovolenú ťažbu putovala Pozemkovému spoločenstvu Lesospol Pača. Pačanom tak podľa zákona hrozí pokuta až do výšky jedného milióna korún.
"To, že na spomínanej ceste ťaží bez povolenia Lesospol Pača, sme sa dozvedeli po tom, ako sme boli skontrolovať, ako plnia výzvu na odstránenie závad Lesy SR. Tam nám upresnili, ktorý úsek patrí im. Dostali sme trošku chybnú informáciu od Správy ciest KSK, pretože horná časť lesa vedľa cestnej komunikácie patrí Lesospolu, nie Lesom SR. Lesy však mali na ťažbu všetky potrebné povolenia. Lesospol Pača, naopak, ťažil načierno, bez povolení," vysvetlil M. Bobko.
Lesospol Pača sa tak "schoval" pri ťažbe dreva za Lesy SR. Spoločnosti to však nebolo nič platné, pretože im na nepovolenú ťažbu kompetentní prišli. "Okamžite sme im doručili výzvu na odstránenie nedostatkov aj s upozornením, že voči nim bolo začaté správne konanie vo veci uloženia pokuty," uviedol M. Bobko. Ako ďalej dodal, Lesospol porušil ustanovenia zákona o cestných komunikáciách, týkajúce sa povolenia výnimky z činnosti v ochrannom pásme a povolenia na zvláštne užívanie ciest. "Na tieto dve povolenia dávame výnimky my. Nie však na samotnú ťažbu dreva," vysvetlil M. Bobko.
Len začiatkom tohto týždňa dostal ObÚCDPK dodatočnú žiadosť Lesospolu o spomínané povolenia. Prečo až tak neskoro, vysvetlil predseda spoločenstva Lesospol Pača Štefan Manko. "Išlo o ťažbu kalamitného dreva. Príkaz nám dal Obvodný lesný úrad, mali sme to riešiť ako náhodnú kalamitnú ťažbu. Nevedel som, že v takýchto prípadoch musíme mať tieto povolenia," vysvetlil predseda spoločnosti, ktorá je vlastníctvom viac ako 300 občanov.
Podľa jeho slov neporiadok po ťažení ostal na ceste len niekoľko dní. Odpratávať sa nedalo, "pretože sa nám na traktore pokazilo servoriadenie. Som si vedomý aj toho, že v jeden deň bola cesta neprejazdná asi 20 minút. Kamiónu, ktorý odvážal drevo, sa pokazila hydraulika a nemohol sa z cesty pohnúť preč, kým to neopravili. Dnes je už všetko v poriadku," povedal predseda Manko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.