Slovenský raj Peter Bulej, najviac problémov im spôsobujú turisti, ktorí sa na dlhé celodenné túry vyberú neskoro. Naspäť sa častokrát nestihnú vrátiť za vidna. Neraz preto zídu z turistických chodníkov a zablúdia.
Záchranári sa okrem toho počas turistickej sezóny stretávajú s návštevníkmi národného parku, ktorí podceňujú terénne podmienky. „Mnohí ignorujú tieto skutočnosti a na túru sa vyberú v nevhodnej obuvi," upresnil P. Bulej. Nečudo, že záchranári musia veľmi často zasahovať pri úrazoch, ako sú napríklad zlomeniny dolných končatín.
Počas vlaňajšej sezóny horská záchranná služba zasahovala približne 60-krát. Pozitívom je, že z roka na rok sa v Slovenskom raji stráca menej turistov. „Pribudlo kvalitné značenie, turisti majú k dispozícii aj nové mapy. Určite sa preto dá lepšie orientovať v teréne," vysvetlil P. Bulej. Na druhej strane záchranári sa posťažovali na nedisciplinovaných turistov, tých z rok na rok pribúda. Tak napríklad návštevníci Slovenského raja ignorujú zákazy alebo neakceptujú jednosmerné výstupy v tiesňavách.
Návštevníci Slovenského raja nájdu aktuálne informácie napríklad o tiesňavách na internetovej stránke www.hzs.sk V prípade núdze môžu telefonovať na čísla 18300, 0903 624 092 alebo na pevnú linku 053/42 97 902. Okrem toho záchranári rozmiestnili v teréne tabule, kde sa tiež nachádzajú najnovšie správy o národnom parku. „Budú tam napríklad údaje o počasí, všetky výstrahy, informácie o tiesňavách či turistických chodníkoch. Nie všetci ľudia majú totiž prístup na internet," uviedol P. Bulej. Spomínané tabule sa nachádzajú na Čingove, Podlesku a Hrabušickej píle.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.