Svidník, Vranov, Levoča a Stará Ľubovňa. Hoci sa včera situácia postupne normalizovala, niektoré úseky ciest boli dopoludnia stále neprejazdné.
V Prešove napríklad Jilemnického ulica, Ku Surdoku, medzi obcami Lemešany- Drienov, za Solivarom smerom na Ruskú Novú ves, kde spadla mostná konštrukcia. Ženisti tam v priebehu dňa ukladali oporné múry pod pontón a prejazd zabezpečili 18-metrovým vojenským mostom. Školáci dostali mimoriadne prázdniny, pracujúci včera vychádzali z dediny cez dve provizórne lávky a putovali poľnou cestou smerom do Teriakoviec.
Aj vodnú nádrž Sigord sa 50 vojakom podarilo udržať v koryte. "Breh sa tam pieskoval okrem jedného priepustu, akéhosi provizórneho prepadového kanálu, aby voda mala kde odtekať. Povrch hladiny vojaci prekryli fóliou. V Haniske pracujú mechanizmy predovšetkým na odčerpávaní vody z domov. Varovali sme obyvateľov a požiadali hasičov, aby koordinovali odčerpávanie, lebo ak je hladina spodnej vody vysoká a odčerpáva sa voda zvnútra, hrozí zrútenie objektov," komentoval situáciu šéf krajského krízového štábu Jozef Polačko.
Aj obyvatelia rómskej osady v Olejníkove (okres Sabinov), ktorých museli v sobotu evakuovať a ubytovať na tamojšom obecnom úrade, sa postupne vracajú do svojich domovov.
V obci Kružlov (okres Bardejov) sa pod vplyvom vytrvalého dažďa zrútilo 50 metrov prístupovej cesty a 400 obyvateľov bolo odrezaných od sveta. Do dediny sa ešte včera dalo vojsť len peši cez provizórne lávky. Ženisti a odborníci zo Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja skúmali, ako prejazd vyriešiť. "Samospráva žiadala 30-metrový pontónový most, ale taký neexistuje. Práve som dostal hlásenie, že vojaci majú v rezerve ešte 16-metrový most. Preskúmajú, či sa dá na cestu uložiť. Pokiaľ viem, tak práve riešia problém s nedostatkom kameňa na spevnenie plochy," dodal J. Polačko.
Vo viacerých obciach kraja však stále riešia čiastkové problémy. Voda pomaly ustupuje a odkrýva škody. Niekde nielen zaplavila objekty, ale v Mokroluhu (okres Bardejov) podľa Polačka odplavila vodovod a nastali problémy s pitnou vodou, preto hygienici v záplavami postihnutých obciach situáciu monitorujú.
Na zasadnutí krízového štábu však bola reč aj o možných východiskách ochrany pred záplavami a povodňami. Opakujú sa už takmer desať rokov a prívalové vody zvyčajne zničia aj to, čo sa za desiatky miliónov korún podarilo opraviť. Existuje teda východisko? Pýtali sme sa za obyvateľov Prešovského kraja.
"Vodohospodári tvrdia, že jediné riešenie je postaviť vodné nádrže na Toryse, Sekčove a Topli. Argumentovali, že pod veľkými vodnými dielami, ako je napríklad Domaša, sa takéto záplavy nedejú," reagoval na otázku J. Polačko.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.