plánovali. Pôvodný odhad ŠL na spracovanie približne dvoch miliónov metrov kubických drevnej hmoty bol dva roky.
Napriek týmto odhadom ŠL už ku dnešnému dňu odstránili kalamitné drevo zo všetkých oblastí, kde im to zákon dovoľoval. "Na území však aj naďalej zostáva vyše dvestotisíc metrov kubických dreva, ktoré štátna správa ochrany prírody dodnes nepovolila spracovať alebo doteraz o udelení výnimky na jej spracovanie nerozhodla," informoval námestník riaditeľa ŠL TANAP-u Pavol Fabian. "A práve táto nespracovaná drevná hmota je ohniskom kalamitného rozšírenia podkôrneho hmyzu najmä v národných prírodných rezerváciách v TANAP-e," zdôraznil P. Fabian.
Spomínaných nespracovaných dvesto tisíc kubíkov dreva bez akékoľvek zásahu sa týka piateho stupňa ochrany národného parku na viac ako osemsto hektároch plochy. Tam neudelil Krajský úrad životného prostredia (KÚ ŽP) v Prešove výnimku, respektíve konanie o jej udelení nebolo ešte rozhodnuté. "Na základe rozhodnutia KÚŽP v Prešove sme ponechali po spracovaní drevnej hmoty v celom kalamitnom území tridsať percent biomasy vo štvrtom stupni a desať percent v treťom stupni ochrany prírody," upresnil hovorca ŠL Marián Šturcel.
Karol Kaliský zo Správy TANAP-u v Tatranskej Štrbe, ktorá pre udeľovanie výnimiek pre KÚ ŽP v Prešove vypracováva odborné posudky, ich neudelenie v piatom stupni ochrany obhajoval. "V tomto stupni je pre nás prioritná ochrana prírody. Na šírenie podkôrného hmyzu ako hlavný faktor vplýva počasie. Odstránenie alebo neodstránenie kalamity by podľa môjho názoru nemalo na šírenie lykožrúta vplyv. Tam, kde sa kalamitné drevo odstránilo, sú veľkým rojiskom lykožrúta takzvané porastové steny." Tieto steny pozostávajú zo stromov, ktoré síce prežili, preto sú podľa Kaliského oslabené a voči chrobákovi aj vetru veľmi neodolné.
K. Kaliský ilustroval svoj postoj príkladom z posledných troch týždňov. Podľa neho súčasné nezvyklé chladné a vlhké počasie kompenzuje rekordné čísla rojenia zo začiatku mája. "Tieto podmienky sú pre lykožrúta veľmi zlé. V týchto dňoch v lapačoch zaznamenávame jeho takmer nulový alebo mininálny výskyt." Podľa K. Kaliského namiesto odstránenia kalamitného dreva v piatom stupni ochrany je potrebné tieto územia chrániť iným spôsobom: "V susedstve prírodných rezervácií je potrebné sústrediť feromónové lapače. Druhým opatrením je rýchla asanácia postihnutých chrobačných stromov. Dôležité je však tieto opatrenia urobiť rýchlo a včas."
ŠL TANAP-u naopak považujú májové silné odchyty chrobáka lykožrúta za varovné, keďže sa tak stalo napriek "pomerne studenej jari." "Pritom najohrozenejšími sú územia národných prírodných rezervácií v TANAP-e, v ktorých KÚ ŽP neudelil výnimky na spracovanie kalamitnej drevnej hmoty. Už dnes sú tak ohrozené aj pôvodné lesné biotopy v Národných prírodných rezerváciách Mokriny, Tichá, Kôprová či Velická dolina," doplnil M. Šturcel.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.