Ľubovňa. Za mreže sa dostal, pretože neplatil alimenty na svoju 21-ročnú dcéru, ktorá študuje. Dlh sa vyšplhal na 16-tisíc korún.
Tento Spišiak viní systém. „Napriek tomu, že som skončil gymnázium, prácu som si nemohol nájsť. Pracoval som iba v rámci aktivačných prác, alimenty som nemal z čoho platiť," posťažoval sa nám. Ján za neplnenie vyživovacej povinnosti vyfasoval sedem mesiacov. V čase našej návštevy mal za sebou päť mesiacov za mrežami.
Spišiak, ktorého sme stretli v levočskej väznici, dopadol pomerne dobre. Od nového roka platí totiž zmena v trestnom zákone a v trestnom poriadku. Na rodičov, ktorí neplatia alimenty, dopadá ruka zákona oveľa tvrdšie, ako v minulosti. Za neplnenie si vyživovacej povinnosti sa môžu v krajných prípadoch dostať za mreže až na päť rokov. „V minulosti platilo, že ak si rodič neplnil vyživovaciu povinnosť šesť mesiacov vkuse, iba vtedy boli naplnené znaky trestného činu. Mohol však uplatniť účinnú ľútosť. V praxi to vyzeralo asi takto - rodič, ktorému súd zveril deti do starostlivosti, prišiel na políciu s tým, že druhý rodič zanedbáva vyživovaciu povinnosť. Ak na základe našej písomnej výzvy zaplatil finančnú čiastku, ktorú dlhoval, vec bola ukončená," vysvetlil zástupca okresného policajného riaditeľa v Spišskej Novej Vsi mjr. Ing. Miroslav Damaškovič.
Mnohí rodičia však medzeru v zákone zneužívali, dokonca sa nej zabávali. Neplatili alimenty napríklad päť mesiacov, šiesty mesiac „si spomenuli", že majú deti a nikto im nič nemohol urobiť. Zákon totiž jasne hovoril, že musí ísť o dobu šesť mesiacov po sebe, kedy rodič neplatil alimenty.
Od nového roka však platia prísnejšie pravidlá. „Trestný postih čaká každého, kto si neplní vyživovaciu povinnosť tri mesiace za posledné dva roky," popísal zmenu M. Damaškovič. Vôbec nemusí ísť o mesiace, ktoré nasledujú po sebe. Rodič, ktorý neplatí alimenty, môže vyfasovať podmienku alebo pobyt za mrežami maximálne na tri roky. Až na päť rokov sa zábudlivý rodič môže dostať do väzenia, ak neplatí alimenty dlhší čas, teda šesť mesiacov vkuse. Alebo ak už bol za tento prečin stíhaný v posledných dvoch rokoch.
Zdá sa, že prísnejší zákon našiel odozvu v praxi. Policajti na Spiši evidujú menej prípadov zanedbania vyživovacej povinnosti. „Vlani v období od januára do mája sme evidovali 125 vecí. V tomto roku v rovnakom období ich je 90," vysvetlil M. Damaškovič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.