aj naďalej pohybujú takí, ktorí pracovať vyslovene nechcú. Ľudia sa musia sa v rámci evidovania na úrade práce zapájať do rôznych školení, kurzov, či iných aktivít. Do posledného poradenského kurzu bolo naposledy pracovníkmi úradu práce pozvaných 44 mladých ľudí do 25 rokov. Prišlo ich osem. Zvyšok znenazdajky ochorel. Niektorí absolventi podobných školení však poukazujú aj na to, že školenia o sebarealizácií im nič nedávajú a nič nové sa tam nenaučia. Považujú ich za stratu času.
"Tridsaťšesť ľudí naraz ochorelo a nemohlo prísť na poradenský kurz. Všetci do jedného sú na zozname kontrol, ktoré naši pracovníci už vykonávajú. Budeme riešiť každý prípad zvlášť a bude sa selektovať, kto je naozaj chorý a kto simuluje, aby sa nemusel zapájať do činností," uviedla riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave Dana Lacková. Podľa jej slov sa počet mladých ľudí v okrese, ktorí sú bez práce z roka na rok zvyšuje a dôvodom má byť podľa riaditeľky Lackovej aj ich nezáujem niečo pre seba urobiť. "Poradenské aktivity nie sú na zahodenie. Človek tu dostane odbornú psychologickú pomoc, môže pracovať na sebazdokonaľovaní, vie sa časom viac ohodnotiť, aby mohol pracovať aj v inej oblasti, než v akej vyštudoval," dodala.
Podľa nej je najviac problémov v radoch mládeže, ktorá má ukončené učilište, alebo len základnú školskú dochádzku. Títo ľudia pochádzajú poväčšine zo slabšieho sociálneho prostredia, z rodín, kde takmer nik nepracuje. Nevidia zmysel v tom aby pracovali, keďže rodina dostáva dávky v hmotnej núdzi. Na druhej strane je však v radoch nezamestnaných aj veľa stredoškolákov, ktorí školenia typu motivácie berú ako nutné zlo, ktoré im v konečnom dôsledku aj tak nič neprinesie. Jedným takým je 26-ročný Ladislav M. z Rožňavy, ktorý je evidovaný jedenásť mesiacov. "V snahe získať čo najskôr zamestnanie som sa zúčastnil na školení, názov ktorého mi hneď na začiatku pripadal čudný, niečo o sebareflexii. Školiteľka nám začala hovoriť o veciach, ktoré pokladám za samozrejmosť a bolo mi čudné to, že nás niekto chce motivovať. Okrem toho, bolo evidentné, že školitelia sú ľudia teórie, nie z praxe. Na viacero mojich otázok mi totiž nevedeli odpovedať. A prácu aj tak nemám," povedal Ladislav M.
Riaditeľka však oponuje. "Ako môže psychológ pracovať s človekom, ktorý ho odmieta a nedá mu čas?! Ľudia nie sú ochotní počúvať. To, že lektor pracuje v teréne znamená, že má prax, lebo sa s ľuďmi stretáva. Môžeme sa však dohodnúť a takémuto človeku viac podobný kurz neponúkneme. Mal však za nami prísť a vec riešiť. Takto nič nevyhral. Výsledok jeho postoja je taký, že nás odmietol a sám nič nezískal," dodala riaditeľka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.