Koligrund v Bardejove prerástla do konfliktu susedov. Keď jeden z nich začiatkom mája vošiel do svojho lesa, zbadal hlbokú brázdu po lesnom traktore a zničené sadenice ihličnatých stromčekov. Najprv sa informoval u svojho lesného hospodára, ale ten o ničom nevedel. Vec posúdil tak, že mu vznikla škoda a podal podnet na políciu.
"Až o niekoľko dní som zistil, že ide o môjho suseda. V zime tam bola ťažba a keď ma majiteľ požiadal o prechod cez moju časť lesa, súhlasil som. Pôda bola vtedy zamrznutá. Zvyšok guľatiny však zvážali v máji. Preto tá brázda. Opakovane som žiadal, aby ju odstránili, ale prešiel viac ako mesiac a nič sa nedeje," povedal nám poškodený vlastník lesa Jozef Peteja.
Od suseda dostal len niekoľko odkazov, že sa všetko vyrieši. Medzitým však prišli výdatné zrážky a pôda z vyrytej brázdy sa začala vyplavovať, tá potom spúšť v lese dokonala. Nemuselo sa to však stať. Stačilo, keby sused po sebe „upratal".
Keď sme sa s odstupom času zaujímali o aktuálny stav a oslovili majiteľa susedného lesa Michala Mihoka, reagoval: "Les vlastne patrí mojej manželke, ale riešime to. Dal som plnú moc svojmu lesnému hospodárovi, aby objednal techniku a dal to do poriadku." Na našu otázku, prečo to neurobil skôr, odpovedal, že tri týždne pršalo a do lesa sa nedalo vojsť. Vraj pôda v lese vysychá pomalšie. Podľa jeho slov je za toto meškanie zodpovedný jeho hospodár. "Nemyslím si, že toto musí riešiť polícia. Sme susedia a boli by sme sa dohodli. Stačila trpezlivosť."
Polícia vec naďalej vyšetruje a požiadala hospodára J. Peteju, aby vyčíslil vzniknutú škodu. Aj nás zaujímala. "Vypracoval som dokument, čo sa týka zásahu do lesa, keďže druhá strana však už prejavila záujem vec napraviť, posudok som zatiaľ stopol," povedal nám Marián Gduľa, odborný lesný hospodár. Aj podľa jeho názoru sa spor zbytočne naťahuje a stojí ho veľa zbytočného času. "Dva týždne bolo sucho, keby sa vtedy les po zvoze dreva upravil, nemuselo sa nič stať. Mihok zbytočne naťahoval čas. Po poslednom jednaní mám taký prísľub, že do piatku brázda zmizne a poškodenú časť lesa upravia," dodal.
Poznamenal tiež, že toto vôbec nie sú povinnosti hospodárov. Tí by sa mali starať predovšetkým o to, aby bol les zdravý, odborne vysadený a čistý. Vstup na pozemok a prípadné škody by si mali vlastníci vyriešiť medzi sebou dohodou.
Toto stanovisko nám potvrdil aj nezainteresovaný lesný hospodár Peter Klus z Prešova. "Za vzniknuté škody po ťažby alebo zvážaní dreva je jednoznačne zodpovedný vlastník a užívateľ lesa. Tak to ukladá lesný zákon."
Zrejme však ide aj o osobný prístup k vlastníctvu. Niekto les považuje za zdroj možného príjmu. Vyťaží maximum a ako les vyzerá, nie je až také dôležité. Iný má k nemu citový vzťah a viac ako samotná ťažba ho zaujíma zveľaďovanie aj celkový vzhľad.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.