každom kroku kameň. Druhým vydaniam sa väčšinou veľkej pozornosti nedostáva. V tomto prípade ide však o výnimku, pretože prvé vydanie tejto knihy uzrelo svetlo sveta pred štyridsiatimi rokmi!
Pôvodne mal prísť knihu prezentovať sám autor, pre ktorého organizátori zabezpečili na chatu dopravu vrtuľníkom. Osemdesiatnik Ivan Bohuš sa na posednú chvíľu pre momentálny zdravotný stav ospravedlnil. "Diela môjho otca poznáte ako literatúru faktu. Z tohto hľadiska je táto kniha ojedinelá, lebo je napísaná beletristickým štýlom," povedal Ivan Bohuš ml. (na snímke vľavo). Autorovým zámerom bolo, aby v novej knihe oproti prvému vydaniu z roku 1964 došlo k minimálnemu počtu zmien. "Upravené boli iba tie veci, kde počas rokov došlo k objaveniu nových faktov a skutočností. Najmä na základe archívnych písomných prameňov," vysvetlil I. Bohuš ml.
Ako príklad úpravy možno uviesť príbeh Beáty Lasky, ktorá v šestnástom storočí, ako prvá žena uskutočnila túru na Zelené pleso. V prvom vydaní sa píše, že ju za to jej manžel zo žiarlivosti zamuroval do múrov kežmarského hradu. V tom čase sa túra v spoločnosti cudzích mužov považovala za veľký prečin voči morálke a mravom. "Medzičasom sa však zistilo, že jej manžel bol na Zelenom plese spolu s ňou. Z toho vyplýva, že dôvod zamurovania musel byť iný. Pravdepodobne o niekoľko rokov mladší muž sa chcel obohatiť majetkom svojej ženy," ilustroval príkladom zmenu na základe nových zistení v druhom vydaní I. Bohuš ml.
Druhé vydanie na Zbojníckej chate do života posypaním kamenia a bylinami inaugurovali slovenská horolezecká osobnosť Ladislav "Tatko" Janiga (na snímke vpravo) a tatranský primátor Ján Mokoš. "Želám knihe úspech, nech sa jej darí," povedal L. Janiga. "Ivanovi Bohušovi želám, aby sa jeho zdravotný stav skoro zlepšil. A takisto veľa nových myšlienok pre nové knihy," doplnil J. Mokoš.
Tematicky sa knihe venuje prvopočiatkom a klasickej ére horského vodcovstva vo Vysokých Tatrách. Prvými horskými vodcami v Tatrách boli pastieri a pytliaci, ktorí na začiatku šestnásteho storočia do hôr začali vodiť prvých záujemcov. "V neskoršom období sa horskí vodcovia založením uhorsko-karpatského spolku začali združovať. Tým začala klasická éra horského vodcovstva v Tatrách. Tá trvala do konca druhej svetovej vojny, po ktorej úlohy horských vodcov prebrala horská služba," doplnil Ivan Bohuš mladší.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.