Byty prakticky nikto nevlastní. Hoci za ne obyvatelia už zaplatili, nemajú zmluvne zakotvené podmienky financovania, vlastníctva a spravovania, do príbytkov im zateká, peniaze majú do fondov opráv majú odvádzať dvom správcom a keď sa toto všetko snažili riešiť už pred pár rokmi, narazili na neochotu na Mestskom úrade (MÚ) v Revúcej. Byty dalo pristaviť na už existujúce bytovky, ktoré spravuje Bytové družstvo (BD), Mesto Revúca. Podkrovné časti týchto bytoviek by teda mali byť vo vlastníctve mesta. Ale až v týchto dňoch sa zapisujú do katastra, bez ktorého vlastníka niet. Po ôsmych rokoch! Mesto dostalo na výstavbu bytov z Ministerstva výstavby dotáciu okolo 20 miliónov korún.
"Podľa zmluvy mestskej eseročky Bytové hospodárstvo (BH) s družstvom sme síce v správe družstva, jemu platíme všetky úhrady, ale opravu striech má znášať mesto. A preto družstvo nedá ani korunu na opravu strechy z peňazí, ktoré máme vo fonde opráv. Zato nám navýšili o 100 až 200 korún poplatky do fondu opráv. Aby mestská eseročka nazbierala peniaze na opravu strechy. Ale vo vyúčtovaní to máme zahrnuté do jednej položky. Teda akoby sme mali dvoch správcov, čo je protizákonné. Prečo máme platiť dvom správcom? Veď aj nad ostatnými obyvateľmi bytovky je strecha, nielen nad podkrovím," hovorí jeden z obyvateľov bytov Arpád Bunjatov. Obyvatelia pred rokmi zaplatili za byty podľa veľkosti rozlohy od 150- do 320-tisíc korún. Taká bola suma za nájomné byty, pričom skutočná hodnota bytových jednotiek bola aj 650-tisíc korún. Ale nevlastnia ich. Majú síce zmluvu o budúcej zmluve, ale tá podľa nich neobsahuje relevantné právne náležitosti. Obyvatelia majú obavy z nevysporiadaných majetkoprávnych vecí. "Keby som bol vedel, že s tým nik nehne toľké roky, nikdy by som ten byt nechcel. Veď akoby ani neexistoval. Nikomu nepatrí a pritom my sme peniaze zložili. A bojujeme na všetkých frontoch už niekoľko rokov," dodáva A. Bunjatov.
Prednostka: Už pripravujeme zmluvy
Hlavným problémom celého prípadu je fakt, že keď dalo mesto postaviť byty, celé roky nedokázalo usporiadať majetkoprávne náležitosti medzi bytovým družstvom a bytovým hospodárstvom. A takisto s obyvateľmi podkrovných bytov. Preto vznikol jeden chaotický uzol, ktorý podľa terajšej prednostky Mestského úradu Evy Kučerákovej rozmotávajú už pol roka. "Je to celospoločenský záujem, veď problém sa týka obyvateľov približne 40 bytov. V priebehu niekoľkých týždňov by však už mali dostať zmluvy so všetkými právnymi náležitosťami. Znamená to, že v roku 2012, keď budú byty na predaj, obyvatelia podpíšu už len kúpne zmluvy. Aj cena bytov, ktorú zaplatili, bude kúpnou cenou".
Všetky problémy, ktoré majú ľudia so zatekajúcou strechou či platbami do fondu opráv, súvisia so zmluvou BD A BH. "Okrem jedného bloku sme už vlastníkmi všetkých bytov, pripravujeme zmluvy, so všetkými nájomníkmi BD sme museli samostatne rokovať s tým, že dajú súhlas na prepočet spoločných priestorov a oni ten súhlas dali. Takže už nevidím prekážku na urovnanie vzťahov. Dorieši sa to v priebehu niekoľkých týždňov," uistila prednostka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.