pobytu vo Francúzsku s množstvom zážitkov. Týždenný pobyt v regióne Savojsko im umožnil spoločný slovensko-francúzsky projekt Chamois, čo je v preklade Kamzík. Zaujímavé je, že jeho cieľom bolo navzájom sa zdokonaliť v anglickom jazyku cez projekt podporovaný Európskym spoločenstvom v rámci programu Socrates.
Vlani v októbri Francúzi navštívili Slovensko a spoznávali Prešovský kraj, teraz zase 24 giraltovských študentov a 5 učiteľov z odboru škola podnikania na ZSSŠ SD Jednota spoznávalo život priateľov. Cez projektové úlohy aj reálne sa spoznávali od septembra 2004. Zaujímalo nás s akými pocitmi sa vrátili. "Zážitkov je naozaj veľa. Spoznali sme región aj jeho zaujímavosti, podmienky v ich škole aj čím sa zaoberajú. Zaujala nás napríklad ich školská farma, kde chovajú slimáky, kravy, ovce a v skleníkoch pestujú záhradné kvety. Mali sme možnosť ochutnávať niektoré z 365 druhov syra, ktoré sa tam vyrábajú," rozhovorila sa o pobyte koordinátorka projektu Jana Bačišinová.
V meste La Motte Servolex skupinu prijal primátor Gérard Perrier. "Dozvedeli sme sa, že táto oblasť bola kedysi dedinou. Dnes má mestečko 12-tisíc obyvateľov a funguje tam okolo 600 fariem a je tam veľa ubytovacích kapacít. Jednoducho, využívajú výhody prostredia," povedala nám jedna zo študentiek Katka Remetová.
Predĺžený víkend strávili Giraltovčania v rodinách francúzskych priateľov. "Spali sme na horskej chate v spacákoch a podarilo sa nám nafotiť kamzíky. Ani doma som ich nevidela zblízka. Je to zaujímavá krajina a v stredisku Les Arc, kde sme boli je leto vraj len sto dní v roku," povedala nám Emília Hanková. Dodala, že jej bolo trochu ľúto, keď videla ako Francúzi na rozdiel od Slovákov dokázali využiť všetko, čo im krajina podobná Vysokým Tatrám ponúka na turistiku, agroturistiku aj podnikanie.
Filipa Vojteka zase zaujala architektúra. Najmä to, že moderná architektúra splynula s prostredím. Nové hotely vo vysokohorskom prostredí tam boli šikmo naklonené, aby sa prispôsobili nakloneným skalám. Zistil, že ich navrhla architekta Charlotte de Perriard, ktorá sa inšpirovala japonským štýlom. Iní študenti, ako Ivana Mihoková, Zuzana Lešková, či Monika Dzuríčková si zase viac zážitkov doniesli z návštevy kúpeľov Aix le Bains, mestečka Chanaz, ale aj slávnej Ženevy.
Podľa J. Bačišinovej počas pobytu vo Francúzsku si naďalej plnili aj projektové úlohy. Aktivity neboli len o zdokonaľovaní jazyka, ale diskutovali tiež o ekonomických aspektoch oboch krajín, rozvoji regiónov, enviromentálnych otázkach, no vymieňali si aj recepty, legendy, príslovia a porekadlá, tradície a podobne. Zaujímal nás aj výsledný produkt z tohto projektu. "Spoločné úlohy nás navzájom obohatili. Projekt končí v júli a dovtedy budeme závery prezentovať na webstránke aj naživo cez denníky, ktoré si študenti robili, videofilmom aj výstavou fotografií, ktorú nainštalujeme v mestskej knižnici," reagovala na našu otázku Jana Bačišinová. A čo angličtina? "Musím povedať, že naši študenti jazyk zvládli lepšie ako Francúzi, ale oni sú zase zručnejší v manuálnych prácach. Lýceum v La Motte Servolex viac bazíruje na agroturistike a chovateľstve a študentov pripravuje tak, aby na prácu v rodinných podnikoch, alebo na farmách boli dobre pripravení."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.