postihnutých občanov vo Vysokých Tatrách sa rozhodla pasívne nečakať. S podporou fondov EÚ a mesta Vysoké Tatry sa zoskupili a otvorili prvé chránené pracovisko v Tatranskej Lomnici. Pod vedením zrakovo handicapovaného Rastislava Krchňáka začali prevádzkovať predajňu rozličného tovaru.
"Nemáme za cieľ stať sa milionármi. Chceme sa len pokúsiť dôstojnejšie žiť. Zo šesťtisíckorunového dôchodku, najmä keď musíte platiť aj inkaso, sa to nedá," povedal jeden zo zamestnancov Ján Kolenčík (na snímke vpravo). Podľa J. Kolenčíka má však projekt tatranského chráneného pracoviska ešte jeden oveľa dôležitejší rozmer: "Pre nás je veľmi dôležité niečo robiť, realizovať sa, cítiť pocit potrebnosti a byť medzi ľuďmi. Lebo sedieť celé dni sám doma, to je úplne o ničom. Zažil som to, viem o čom hovorím." J. Kolenčík doplnil svoje tvrdenia príkladmi svojich zrakovo postihnutých kamarátov z Levoče, ktorí po páde tamojšej výroby nežijú spokojný život. Jánov kolega Ľubo Chalaba (na snímke vľavo) ku týmto slovám dodal: "Presne taká je realita. Mnohí vravia, že sociálne opatrenia vlády boli tvrdé. Ja ale tvrdím, že zdravotne postihnutému je oveľa lepšie dať 500 korún na nejaký projekt, aby niečo robil, ako 1 000 korún sociálnej dávky len tak."
Vo vnímaní zdravotne postihnutých ľudí našou spoločnosťou vidia obidvaja pracovníci veľký priestor na zlepšenie. "Zamestnávatelia radšej zaplatia za nesplnenie povinnosti zamestnať zdravotne postihnutého 50-tisícovú pokutu, akoby takého človeka zamestnali. Napriek tomu, že zamestnávateľ by zamestnaním zdravotne postihnutého na jeden rok získal 80 tisícovú dotáciu plus 90 tisícovú daňovú úľavu," vyjadril sa J. Kolenčík. Podľa Ľ. Chalabu k takému to stavu prispieva aj skreslená predstava verejnosti o schopnostiach zdravotne postihnutých: "Zdravý človek si na chvíľu zavrie oči, a takto sa pokúša predstaviť si, čo by mohol ako slepý robiť. Zistí, že nie veľa. Pritom v skutočnosti človek aj so zrakovým postihnutím dokáže toho dosť, dnes už môžeme napríklad bežne pracovať aj na počítačoch so špeciálnym softvérom."
So zaradením sa do bežného pracovného života pomáha lomnickej skupine aj mesto Vysoké Tatry. "Veľmi oceňujem pomoc mesta, je voči nám naozaj ústretové. Okrem iného najmä poskytnutím výhodného nájmu pre chránené pracovisko," vysvetlil Ľ. Chalaba. "Sme naklonení pomáhať handicapovaným spoluobčanom sa zaradiť do spoločnosti a získať pocit potrebnosti. Je to pre nich motivačné a zároveň možnosť zarobiť si nejakú korunku navyše," podotkol tatranský primátor Ján Mokoš. Podľa Ľ. Chalabu nie každé mesto má vždy ústretový prístup. "Napríklad v Poprade je z tohto hľadiska takisto veľmi dobrá situácia. No keď sme dnes chceli ísť predávať náš tovar na výročné trhy jedného spišského mesta, nemohli sme, lebo s ich poplatkom bez zľavy by sme boli stratoví." Ľ. Chalaba narážal na skutočnosť, že ako zdravotne postihnutí disponujú povolením predávať poulične tovar s pôsobnosťou na celom Slovensku. Avšak, tento dokument paradoxne platí iba s dodatočným povolením danej samosprávy.
Lomnickí zdravotne postihnutí pracovníci si uvedomujú riziko podnikania. "Nikde nie je záruka, že nám to pôjde. Uvidíme. Ale dôležité bolo to skúsiť. Uvažujeme takisto o otvorení bowlingového ihriska. Sedieť doma a bedákať, z toho sa človekovi môže v hlave narobiť iba šarapata," dodal J. Kolenčík. V lomnickej prevádzke majú ešte dve voľné miesta pre zdravotne postihnutých. "Na tieto miesta sa nám hlási veľa zdravých občanov. Žiaľ, bez podpory pre zdravotne postihnutých by sme to finančne nezvládli. Preto dúfame, že sa k nám ešte niekto prihlási, podmienka je mať 40 percentné pracovné obmedzenie a vyššie," doplnil Ľ. Chalaba.
Nová prevádzka zaregistrovala žiaľ aj negatívne reakcie. Niektorí podnikatelia - konkurenti im dali najavo, že sa im nepáčia ich zvýhodnenia. " Naše možnosti oproti zdravým sú značne menšie. Stať sa to môže hocikomu. Ja som dvadsať rokov jazdil na kamióne, bol zdravý a zrazu to prišlo. Samozrejme nikomu to neprajem," povedal J. Kolenčík. Podľa Ľ. Chalabu sa naopak našli aj pozitívne reakcie: "Niektorí podnikatelia nám povedali, že im naša konkurencia nevadí. Práve naopak, chcú s nami na určitých veciach spolupracovať. Takýto opačný postoj človeka veľmi poteší."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.