sa im v tejto sezóne naskytlo neporovnateľne viac možností. Okrem brigády na hrade pracujú aj v zariadeniach, ktoré spravuje mestská spoločnosť Marmon.
Zástupca správcu Ľubovnianskeho hradu František Sás nám priblížil ich činnosť: „Pracovná náplň spočíva v sprevádzaní turistov po hrade. Keď je u nás nejaká sprievodná akcia, máme tu naraz aj osem študentov. Deje sa tak zväčša počas víkendov."
Stať sa sprievodcom na hrade nie je vôbec jednoduchá záležitosť. Uzávierka žiadostí bola ešte v marci. Na základe pohovoru i odborných znalostí boli vybraní tí najlepší. Kritériá boli vcelku náročné. Viac o nich prezrádza František Sás: „Naši mladí lektori musia ovládať aspoň jeden cudzí jazyk. Najlepšie nemčinu, alebo angličtinu. Výhodou je znalosť ruského jazyka. Ten je v súčasnosti vďaka našej klientele v kurze. Samozrejmosťou je poznanie histórie o našom hrade."
S prácou na hrade sú študenti spokojní. Hovorí Barbora Michnová: „Osobne mám históriu rada, takže takúto prácu som privítala. Na hrade sa cítim ako doma. Poznám to tu. Chodievam sem odmalička." Prínos brigády na hrade vníma pozitívne aj Filip Lampart: „Som tu jednak kvôli zárobku, ale tiež preto, že ma to baví. Chystám sa študovať históriu, preto mám k tejto činnosti blízko."
Zarobiť si môžu aj školáci v Dome ľubovnianskeho mešťana, kde pomáhajú pri razení mincí. Vo vojenskom tábore asistujú ako pomocníci. Na parkovisku pod hradom vyberajú parkovné. Robia tiež sprievodcov v kostole na námestí. „Spolu máme 26 brigádnikov. Ich hodinová sadzba je okolo štyridsať korún na hodinu," Prezradil Pavol Kocurko, ekonóm mestskej firmy.
Autor: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.