chalúp, ktoré patria hlavne obyvateľom metropoly východu. Domorodcov je tu z roka na rok stále menej, Smolník sa stáva raj pre chalupárov.
"Náš syn mal ako dieťa zdravotné problémy s prieduškami. Preto sme sa rozhodli kúpiť chalupu v Smolníku, mal som odtiaľ kolegu, ten mi to poradil," vracajú sa v spomienkach do minulosti manželia Antoničovci. Ako ďalej povedali, zlákal ich krásny kraj, príroda, ticho a pokoj. Plusom je aj miestne jazero. "Synovi sa postupne zdravotný stav upravil, pobyt na chalupe nám vynahrádza aj dovolenku pri mori," s úsmevom tvrdia títo Košičania. Na smolnícku chalupu si zvykli aj ich vnúčatá, ktoré tu trávia prázdniny. V Hnileckej doline rodina Antoničová nachádza to, o čo sú ukrátení v košickom panelákovom byte.
Smolník, podobne ako celú Hnileckú dolinu trápi zlá ekonomická situácia, nájsť si v Gelnickom okrese zamestnanie je naozaj problém. Kým v minulosti bol Smolník obcou, kde sa ľudia mohli zamestnať v miestnej tabakovej fabrike či v bani, dnes to už neplatí. Mladí odchádzajú za prácou, klesá tu, tak ako všade demografická krivka. Podľa Podrobnej stratégie ekonomického rozvoja Hnileckej doliny napríklad v roku 1970 tu žilo 1 962 ľudí, dnes je to 1 176 obyvateľov.
Zo slávnej baníckej histórie, bohužiaľ, Smolník nevyžije. Možno nádejou pre túto krásnu obec je práve chalupárčenie. "Prví chalupári k nám prišli ešte niekedy pred 40 rokmi," upresňuje starosta Ing. Ján Fritsch.
Ako nám v závere povedali manželia z Košíc v Smolníku sú spokojní aj so službami v Smolníku. "Je tu pošta, predajne potravín, je tu aj veľmi pekný penzión, kde sa dá posedieť pri malinovke," skonštatovala domáca pani.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.